Başlangıç ​​ifadesinin kripto para cüzdanınızı korumanın ve kurtarmanın birincil yolu olması gerekiyordu, ancak ya telefonunuz bu ifadeyi tahmini metin aracılığıyla doğru bir şekilde tahmin edebiliyorsa dikkatli olun.

“Telefonum Kripto Cüzdan Tohum İfademi Tahmin Etti”

Başlangıç ifadesinin kripto para cüzdanınızı korumanın ve kurtarmanın birincil yolu olması gerekiyordu, ancak ya telefonunuz bu ifadeyi tahmini metin aracılığıyla doğru bir şekilde tahmin edebiliyorsa dikkatli olun.

Bir Alman yatırımcı, telefonunun ilk cümleyi yazdıktan sonra tohum cümlesindeki her kelimeyi tahmin edebilmesiyle bu güvenlik açığını keşfetti ve size bazı tavsiyeleri var.

Kimlik avı kampanyaları, hack'ler, halı çekme, piramit şemaları, şüpheli kripto projeleri - kripto dünyası, tüm yatırımınızı bir kalp atışı içinde kolayca kaybedebileceğiniz tuzaklarla doludur. Ama ya kendi telefonunuz, görmediğiniz en büyük güvenlik açığı olabilir.

Bir Alman kripto yatırımcısı, telefonunun tohum cümlesini doğru bir şekilde tahmin edebileceğini nasıl bulduğunu belgelemek için Reddit'e gitti ve yanlış ellere geçmesi durumunda benzersiz bir güvenlik açığı sundu.

Çekirdek ifadeler, birincil güvenliğiniz ve cüzdanınız için erişim noktalarınız olarak işlev gören rastgele bir kelime kombinasyonudur. Genellikle 12-24 kelime arasında değişen tohum cümleleri, sadece kelimeleri girerek cüzdanınızı herhangi bir cihazdan kurtarmanıza izin verir. Diğer taraftan, tohum ifadenize erişen herkes cüzdanınız üzerinde kontrol sahibidir ve ona erişip onu temizleyebilir.

Aynı zamanda yıllardır kriptoya yatırım yapan 33 yaşındaki Alman BT uzmanı Andre, Samsung akıllı telefonunun ilk kelimeyi yazdığında tohum cümlesini kelimesi kelimesine nasıl tahmin edebildiğini Reddit'te yayınladı.

Sosyal medya platformunda u/Divinux'un adını yazan Andre, “…tahmini yazma, kullandığınız kelimeleri hatırlar ve ilk kelimeyi yazar yazmaz ikinci kelimeyi önerir, özellikle de yaygın olarak kullanmadığınız bir kelimeyse” .

Bu, saldırmayı, bir telefona el koymayı, herhangi bir sohbet uygulamasını başlatmayı ve BIP39 listesinden herhangi bir kelimeyi yazmaya başlamayı ve telefonun ne önerdiğini görmeyi kolaylaştırır.

Yatırımcı ayrıca, Microsoft'un Swiftkey klavyesinin, her seferinde kelimelerin sırasını doğru hatırlayarak, tohum cümlesini tahmin etmede en iyisi olduğunu vurguladı. Samsung'un dahili klavyesi de oldukça iyiydi, ancak yalnızca "otomatik değiştirmeyi" ve "metin düzeltmelerini öner"i manuel olarak etkinleştirdiyseniz. Google'ın Gboard'u diğer ikisi kadar iyi değildi, tohum cümlesinden yalnızca birkaç kelime aldı.

Bir kripto haber kaynağına konuşan Andre şunları söyledi:

İlk önce şaşırdım , ilk birkaç kelime tesadüf olabilir, değil mi? İnsanlara bundan bahsetmem gerektiğini düşündüm; Eminim telefonlarına tohum yazan başkaları da vardır.

Onun tavsiyesi?

Kendinize sağlam bir şey yapın ve tahmine dayalı tür önbelleğinizi temizleyerek bunun olmasını önleyin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ