İki yıldır popüler mesajlaşma uygulamasında (yüksek geçirgenlik) bir yasak uyguladıktan sonra, Rusya resmi olarak Telegram’a engeli kaldırdı.

Telegram Alana Geri Dönüş Yapabilir

İki yıldır popüler mesajlaşma uygulamasında (yüksek geçirgenlik) bir yasak uyguladıktan sonra, Rusya resmi olarak Telegram’a engeli kaldırdı.

Ülkenin telekom düzenleyicisi Roskomnadzor, hareketin Telegram'ın şifreli uygulamadaki terörist faaliyetlerini damgalama çalışmalarına yanıt olduğunu söyledi. Bu, Telegram'ın neden bir yasağın altına düştüğünün kılıksız bir yeniden yazımı. Ayrıca Telegram'ın kurucusu ve Rusya'nın olağanüstü çocuğu Pavel Durov'un uygulamayı ülkede rehabilite etmek için yürüttüğü kapsamlı PR kampanyasını da ihmal ediyor.

Pavel ve kardeşi Nikolai, Telegram'ı Rusya'nın kısıtlayıcı medya ortamında ücretsiz bir çıkış yeri olarak işlev görecek şekilde tasarladı. Putin'e Alexei Navalny gibi politik rakipler, uygulamanın Rusya'da ve medyası sansüre tabi olan diğer ülkelerde popüler olmasının önemli bir nedeni olan Telegram aracılığıyla takipçileriyle iletişim kuruyor.

Sansürlere karşı direnişi geleneksel olarak Rusya'yı gölgede bırakmış olsa da, Telegram ABD düzenleyicilerine saldırdıktan sonra değişiklik yapmaya çalışmış olabilir. Geçen ay, ABD SEC firmanın planlanan blockchain ağı TON'u etkili bir şekilde kapattı ve ağın yerel GRAM tokenleri için toplanan 1.7 milyar dolarlık geri dönüşü zorladı.

 Putin'in jeopolitik hassasiyetlerine kesinlikle hitap eden Durov, ABD makamlarının küresel hegemonyasını kınadı ve uzlaşma için bir zemin hazırladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ