Önde gelen şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kurucusu ve CEO'su Pavel Durov, Apple’ın bulut hizmeti iCloud'un “artık resmi olarak bir gözetim aracı” olduğunu savunuyor.

Telegram CEO

21 Ocak Reuters raporuna atıfta bulunan Durov, özel mesajları saklamak için iCloud'a dayanan WhatsApp gibi uygulamaların “sorunun bir parçası” olduğunu iddia etti. Telegram CEO'su kararını 21 Ocak'taki resmi Telegram kanalında bir gönderide verdi:

“İCloud artık resmi olarak bir gözetim aracı. Özel mesajlarınızı (WhatsApp gibi) saklamak için ona güvenen uygulamalar sorunun bir parçasıdır. ”

Apple, iCloud İçin Uçtan Uca Şifreleme Planlarını İki Yıl Önce Bıraktı

Özellikle, Durov’un gönderisi, Apple'ın iPhone kullanıcılarının cihazlarının iCloud'daki yedeklemelerini tam olarak şifrelemesine izin vermek için uzun süredir devam eden planlarını bıraktığını iddia eden bir rapora atıfta bulunuyor. Reuters'e göre, teknoloji devi FBI'ın böyle bir özelliğin araştırmacılara zarar vereceğinden şikayet etmesinden sonra uçtan uca şifreleme planlarından vazgeçti. Konuyu bilen altı isimsiz kaynağa atıfta bulunan rapor, Apple'ın iki yıl önce planlarını bırakmak zorunda olduğunu, ancak konunun daha önce bildirilmediğini belirtiyor.

Apple'ın kaydedilen şifreler gibi “en hassas kullanıcı bilgilerinin” bir kısmını korumaya odaklandığını bildirirken, iMessage, WhatsApp ve diğer şifreli servislerden yedek metinler Apple çalışanları ve yetkilileri tarafından kullanılabilir durumda.

Haber, Başkan Donald Trump'ın 14 Ocak tweet'te Apple'ı patlatmasının ardından şirketin “katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer şiddet içeren suç unsurları tarafından kullanılan telefonların kilidini açmayı reddettiğini” söyledi.

Telegram, Yasal Gizlilikle Mücadele Baskısına Direniyor

Telegram, kendisini Facebook ve Google gibi büyük teknoloji devlerine karşı çıkan, gizlilik için küresel bir savaşçı olarak konumlandırdığından, Durov'un son iddiaları şirketin “gerçek gizliliği” sağlamaya odaklanmasını güçlendiriyor. 2013 yılında başlatılan Telegram, güvenli olmayı amaçlayan bulut tabanlı bir elçidir. Şifreleme, kullanıcıları pazarlamacılar, reklamverenler ve yetkililer gibi üçüncü taraflardan korumakta.

Küresel topluluğa Big Brother'ın gözünden korunacak araçlar sağlama konusundaki güçlü arzusu göz önüne alındığında, Telegram şimdiye kadar bazı düzenleyici sorunlarla karşılaştı.

Telegram, 2018'de kullanıcı hesaplarına şifreleme anahtarlarını teslim etmeyi reddettikten sonra, ülkenin büyük internet izleme kuruluşu Roskomnadzor, uygulamanın "yakın gelecekte" engelleneceğini açıkladı. , Telegram o zamanlar hala operasyoneldi ve hala ülkede erişilebilir durumda.

 Daha önce, İranlı yetkililer de benzer şekilde, şirket bazı “barışçıl protesto kanallarını” kapatmayı reddettikten sonra ülke çapında protestolar sırasında Telegram'ı engellemeye çalıştı. Birden fazla yasağa rağmen, devlet tarafından yönetilen yetkililerin de dahil olduğu bazı devlet kurumlarının Nisan 2019'dan itibaren Telegram'ı kullandıkları bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ