Pavel Durov, Telegram’ın Rusya'daki dijital direnişinin Çin ve İran gibi ülkelerde sansürle mücadele çabalarına katkıda bulunacağını söyledi.

Telegram CEO

Pavel Durov, Telegram’ın Rusya'daki dijital direnişinin Çin ve İran gibi ülkelerde sansürle mücadele çabalarına katkıda bulunacağını söyledi.

Şirketin CEO'su, Rusya’nın iki yıllık Telegram yasağını kaldırma kararının Telegram gibi gizlilik odaklı uygulamaları korumak için daha geniş bir hareketin başlangıcına işaret edeceğini belirtti.

Telegram'ın kurucusu ve CEO'su Pavel Durov, Rus yetkililere geçen hafta ülkede mesajlaşma uygulamasına yönelik yasağı resmen feshetmesine yanıt olarak bir açıklama yaptı.

21 Haziran Telegram görevinde Durov, şirketin defne üzerinde durmayacağını ve Çin ve İran gibi diğer ülkelerde Telegram'ı desteklemek için daha fazla çaba planladığını söyledi. Durov'a göre, Telegram ekibi, uygulamayı yasaklayan bazı ülkelerde sansür karşıtı araçlar üzerinde çalışmaya başladı:

“Sansür karşıtı kaynaklarımızı Telegram'ın hâlâ hükümetler tarafından yasaklandığı diğer yerlere - İran ve Çin gibi yerlere yönlendirmeye karar verdik. Eski proxy sunucularının yöneticilerinden Rus kullanıcılarının çabalarını bu ülkelere odaklamalarını istiyoruz. ”

“Basitçe söylemek gerekirse, yasak işe yaramadı”

Rusya'nın telekom gözlemcisi Roskomnadzor, Nisan 2018'de ülkede Telegram'ı engellemeye başladı. Ancak, Telegram ekibi, proxy sunucularını döndürerek ve diğer sansürle mücadele araçlarını kullanarak yasağa aktif olarak direnmesi nedeniyle uygulama Rusya'daki kullanıcılar için erişilebilir kaldı.

Telegram CEO'su, “Basitçe söylemek gerekirse, yasağın işe yaramadığını” belirtti ve Telegram'ın Rusya'daki kullanıcı tabanının 2018'den bu yana iki katına çıktığını vurguladı.

Telegram’ın uygulamayı Rusya'da olduğu gibi tutma çabaları, “Dijital Direniş” adı verilen merkezi olmayan bir hareketin kurulmasına işaret etti. Dijital Direniş sayesinde Mayıs 2018'den sonra Telegram Rusya'da büyük ölçüde erişilebilir kaldı, Durov şunları ekledi:

 “Dijital Direniş hareketi geçen hafta Rusya'da ateşkesle bitmiyor. Daha yeni başlıyor ve küreselleşiyor. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ