ABD'li bir hakim mesajlaşma platformu Telegram'a önümüzdeki ay planlandığı gibi gram kripto para birimini vermekten kaçınarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir talepte bulunmasını emretti.

Telegram’ın Tokenı İçin Şoke Edici Karar

ABD'li bir hakim mesajlaşma platformu Telegram'a önümüzdeki ay planlandığı gibi gram kripto para birimini vermekten kaçınarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir talepte bulunmasını emretti.

24 Mart tarihli bir ön kararda, New York'un Güney Bölgesi'nden ABD Bölge Hakimi P. Kevin Castel, SEC'in Telegram'ın kayıtlı olmayan menkul kıymetler sattığını makul bir dava gösterdiğini söyledi. Düzenleyici, Ekim 2018'de Telegram'a dava açtı ve şirketin 2018 token satışında yaklaşık 2 milyar dolar topladığında federal yasayı ihlal ettiğini iddia etti.

“Mahkeme, SEC'in, 1,7 milyar dolar karşılığında 175 alıcıya 2,9 milyar Gram satılması da dahil olmak üzere söz konusu sözleşme ve anlaşmaların bu Gramları dağıtmak için daha büyük bir planın parçası olduğunu kanıtlamada önemli bir başarı olasılığı olduğunu tespit etti. Telegram'ın devam eden çabalarıyla desteklenecek ikincil bir kamu pazarına dönüşüyor ”diye yazdı.

44 sayfalık görüşünde satıştan 1.7 milyar dolarlık gelire işaret etti ve Telegram'ın, yeniden satış sonrası alıcıların karını en üst düzeye çıkarmak için bir yapı inşa ederek tokenler için “ilk alıcıların ödemek istediği miktarı en üst düzeye çıkarmak için” bir proje yarattığını yazdı. .

"Howey testi altındaki ekonomik gerçekler göz önüne alındığında, Mahkeme, bu plan kapsamında Gram'ın ikincil kamu piyasasına yeniden satışının, gerekli bir kayıt beyanı olmadan menkul kıymet satışının ayrılmaz bir parçası olacağını tespit etti."

Hakim, sonunda ortaya çıktıklarında gram tokenları ile Telegram müşterilerinin kararında ilk kripto para teklifi (ICO) sırasında satın aldığı iddia edilen menkul kıymetler arasında bir ayrım yaptı.

“Mahkeme, Telegram’ın bu durumda sözde menkul kıymet nitelendirmesini reddett. Bir kısayol referansı olarak yararlı olsa da, bu durumda menkul kıymet sadece alfasayısal bir şifreleme dizisinden biraz daha fazla olan Gram değildir." diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ