Darknet'teki kripto para birimi işlemlerindeki düşüşe rağmen, suç faaliyeti dağıtılmış platformlara ve şifreli uygulamalara geçiyor gibi görünüyor ve bu noktada Telegram Açık Ağ devreye giriyor.

Telegram’ın TON’u Yeni Karanlık Ağ Olabilir mi?

Darknet'teki kripto para birimi işlemlerindeki düşüşe rağmen, suç faaliyeti dağıtılmış platformlara ve şifreli uygulamalara geçiyor gibi görünüyor ve bu noktada Telegram Açık Ağ devreye giriyor.

Birçoğu TON'un yeni bir karanlık ağ olacağını düşünüyor ve işte nedeni de bu. Kullanıcıların tarayıcıda bir bağlantı açarken gördükleri normal web siteleri, İletim Kontrol Protokolü, İnternet Protokolü ve Köprü Metni Aktarım Protokolü temelinde çalışır.

TCP, bayt akışının bir bilgisayardan diğerine güvenilir bir şekilde aktarılmasından sorumludur, IP, veri kümesini yönlendirmek veya tüm veri aktarım noktalarının belirlenmesinden sorumludur ve HTTP, bilgilerin belge şeklinde kodlanmasına izin vererek bir seviye daha yüksektir.

Bu protokollere dayanarak TOR veya VPN gibi yer paylaşımlı ağlar oluşturulabilir. Çoğu, düşük güvenlik ve anonimlik eksikliği gibi gizlilik sorunlarını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Telegram ekibi başka bir tane daha önerdi - TON Sites. Teknik olarak, TON ağında oluşturulan siteler normal web sayfalarına benzeyecektir, ancak fark, içeriğin herhangi bir sunucuda depolanmaması, daha ziyade ağ nodeları ve kullanıcılar arasında dağıtılmasıdır. Bu ağdaki IP adresleri yerine, varsayılan olarak şifreleme sağlayan bir Özet Datagram Ağ Katmanı protokolü olacak, normal HTTP sitelerine erişim ve ağ geçitleri üzerinden de tam tersi mümkün olacaktır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı analistler TON sitelerini, çekirdeği Gram kripto para birimi olan teknolojik olarak gelişmiş bir karanlık ağ platformunun bir öğesi olarak görüyorlar. Rus kolluk makamları böylece platformla ilgili endişelerini dile getirerek Mart ayında yüklenicilerin hem TOR hem de TON'u hedef olarak içeren anonim ağları araştırmaya ve engellemeye çağıran bir bildiri yayınladılar.

Ayrıca, TOR veya potansiyel olarak TON gibi darknet platformları yalnızca kripto para birimlerini kullanmaz, aynı zamanda bir bütün olarak blockchain teknolojisini kullanır. Kaynaklarına erişmek için blockchain'i aktif olarak kullanan birkaç proje zaten var. Chainalysis'deki uzmanlar şunları doğruladı:

 “Blockchain teknolojisini bir para biriminin ötesinde uygulayan bazı pazarlar ve dolandırıcılık mağazaları var. Birden fazla tarak makinesi ve bazı küçük ilaç mağazaları, müşterilerin pazarlarına erişebilmelerini sağlamak için pazar yerlerini ISP DNS engellemesine karşı korumak için Namecoin ve Emercoin kullanan Blockchain DNS ile çalışıyor. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ