Telegram kendi kripto parasını oluşturmak için kollarını sıvadı

Alınan son duyumlara göre popüler şifreli mesajlaşma platformu Telegram, kendi kripto parasını ve Blockchain teknolojisini oluşturmak için kollarını sıvıyor. Yeni platformun ismi ise "Açık Ağ" (Open Network) veya "Telegram Açık Ağ" (Telegram Open Network - TON) olarak düşünülüyor.

Bu yeni platformun duyurulması ve raporları ilk olarak Telegram'ın eski çalışanı Anton Rozenberg tarafından ortaya atıldı. Rozenberg, sosyal medya platformu Facebook'ta paylaştığı bir bildirimde, yeni platformun bir tanıtım videosu olduğunu iddia etti. Ancak video kaynağı hakkında net bir bilgi vermedi. Mesajlaşma uygulaması ile para transferi yapabileceğiniz bir platforma dönüşme adımları atan Telegram, bu sayede hükümetin vatandaşlar üzerindeki para kontrolü mekanizmasını kısıtlayabilir veya ortadan kaldırabilir.

Yeni para biriminin adının ise "Gram" olarak adlandırılması planlanıyor. Hatta bu para transfer işlemlerinin bir çok popüler mesajlaşma uygulamalarıyla entegreli olarak çalışabileceği de belirtiliyor. Ancak hangi mesajlaşma uygulamarı olduğu hakkında ortada net bir bilgi yok. Tabi ki insanın aklına hemen WhatsApp geliyor. WhatsApp üzerinden kripto para transferi yapmak kulağa oldukça hoş geliyor. Platform, para birimleri için büyük boyutlu blok zincirlerini indirilmesine gerek kalmadan kullanılabilir olacak.

TON platformu, Telegram'ın hali hazırda sahip olduğu 180 milyon kullanıcısı sayesinde, çok fazla tanıtıma ihtiyaç duymadan kısa bir sürede popüler bir hale gelebilir. Bu yüzden TON'un sil baştan oluşturulan platformlardan çok daha fazla şansı bulunuyor.

Rusya'nın Zuckerberg'i

Telegram, 2013 yılında Pavel Durov ve kardeşi tarafından oluşturuldu. Bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram, uçtan uça şifreleme yeteneğine sahip. Bloomberg'e göre İran internet trafiğinin %40'ını Telegram oluşturuyor. Bu da baskıcı rejime sahip topluluklarda Telegram'ın daha çok tercih edildiği. Telegram uçtan uça şifreleme kullandığı için, yazışmaların okunması, bulunması pek mümkün değil.

Durov ve kardeşi Rusya'nın en büyük sosyal paylaşım ağı olan VK'yı kurarak; 3 milyar dolarlık bir servete sahip oldular. VK mantık gereği Facebook'a oldukça benziyor. Kardeşler, Rusya hükümetinin istediği kullanıcı bilgilerini vermeyi reddedince, hisselerini Putin'in müttefiklerinden birini satmak zorunda kaldılar. 

Durov, VK'nın Rusya hükümeti tarafından sürekli rahatsız edilmesi üzerine yollarını ayırdı ve yaklaşık 300 milyon dolar ve 2 bin Bitcoin aldı. Vatandaş olmak için Karayipler'e yeterince yatırım yaptı. Ancak, zamanının çoğunu Dubai'de geçiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ