Telegram: Kripto piyasaları ile ilgilenenlerin gözde mesajlaşma yazılımı

Telegram kripto para mevzusuyla ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir uygulama. Peki bunun sebebi ne? Neden kriptocular Whatsapp gibi bir uygulama kullanmıyor da Telegramı tercih ediyorlar? 

Bunun en temel sebebi ise gizlilik ve mahremiyet. Birçok kriptokrat bu uygulamayı kullanıyor çünkü hem bilginin gizliliği hem de kanal yayınlarının avantajları oldukça kullanışlı hale getiriyor Telegram’ı. Ayrıca büyük bir şirkete bağlı olmasının yanında kendi şirketi tarafından da içeriklerinin takip edilemiyor olması gibi muazzam bir avantajı var.  

Sık kullananlar "he yaa" deyip çıktığına göre biz bize devam edebiliriz. Telegram aynı Whatsapp gibi bir "instant messenger" yani anlık mesajlaşma uygulaması. Fakat Whatsapp'ın aksine oldukça akışkan ve sürüsüne bereket özellikle dolu. Peki ne bu özellikler?

Güvenlik

Mesaj şifreleme meselesini bu tarz uygulamalar arasında ilk düzgün ele alan uygulama oldu Telegram. Hatta bu konuda o kadar öncü oldu ki diğer bütün rakip uygulamalar taklit etme ihtiyacı duydu. Fakat onu da dostlar alışverişte görsün diye yaptılar denebilir. Whatsapp'ın uçtan uca şifreleme yöntemi çevrimiçi çalıştığından, bu işi sunucuları üzerinden yapıyor. Yani şirket dilerse sizin şifreleme yapmanızı sunucu müdahalesi ile engelleyebilir. Telegram ise p2p (kişiden kişiye) doğrudan bir teknoloji. Yazışmalarınızı Telegram çalışanlarının bile görme şansı yok!

Akıcı ve Kolay Kullanım

Yağ gibi akıyor meret. Takılmıyor etmiyor. Pirupak bir arayüz, tıkır tıkır çalışan bir sisteme sahip. Kullanışlı, kullanıcı dostu ayrıca oldukça stabil.

Masaüstü ve Web Uygulamaları

Tüm platformlarda mevcut MacOS, Linux, Windows, iOS, Android. Ayrıca web tarayıcınızdan ya da masaüstü uygulamadan kullanınca şarjınızı sömürmüyor, hatta hiç etkilemiyor. Diyelim ki telefonunuzun şarjı bitti ve kapandı. Bu hiç sorun değil çünkü Whatsapp gibi bağlı olmaları gerekmiyor. Ayrı ayrı da çalışabiliyorlar. Bu çocuk size daha n'apsın!?

Döküman Yollama

Diğer uygulamalarda ara ki bulasın bir özellik. PDF, ofis dökümanı artık ne varsa gönderiyor. Ayrıca dosya boyutu sınırlaması yok.

Grup Üye Sayısı

Whatsapp'ta grup üye sayısı 100 ile sınırlı. Telegram'ın üst sınırı yok! Devasa gruplar oluşturabiliyor ve istediğiniz büyüklükte bir topluluğa dönüşebiliyorsunuz. Kripto projeleri ve paralarıyla ilgili ya da yatırım tavsiyesi amaçlı birçok böyle grup mevcut. Birçok altkoin tiyo kanalı ve grubu var.

Kanal Yayınları

En önemli özelliklerinden biri de bu zaten güvenlik sayesinde ilgili üzerine topluyorken bir de sınırsız sayıda üyenin katılabileceği kanallarının olması ve buradan yayın yapılabilmesi oldukça ilgi çekiyor. Bu özelliği sayesinde kripto mecralarında ICO, Token süreçleri ve bazı piyasa takip yayınları özellikle Telegram'ı tercih ediyor. Birçok kayıt işlemi altkoinlere ait bu kanallarda duyuruluyor ve kanal takipçileri öncelikli bir topluluk olarak süreçleri buradan izleyebiliyorlar.

Ücret

Whatsapp'ın aksine ücretsiz bir uygulama. Whatsapp yıllık 1 dolar gibi bir ücret alıyor. Tabii o da pek bi para değil o ayrı ama Türk usulü bir hesapla kullanıcı sayısı çarpı 1 dolar eşittir :P

Çıkartmalar

En özgün özelliklerinden biri çıkartmalar. İstediğiniz tepkiyi istediğiniz şekilde verebiliyor. İsterseniz kendi görsellerinizden ya da arkadaşlarınızınkilerden eğlenceli çıkartmalar yapabilirsiniz. Bir şekilde capslerle kendi özgün atmosferinizi de oluşturabilirsiniz.

Daha Neler Neler

Uygulamanın mesajınızı süreli göndermekten, özel video mesajlara kadar birçok başka özelliği daha var. Kripto piyasaları hakkında biraz bilgisi olan herkes rastlamıştır. Birçok geliştirici de Telegram kullanıyor. Hatta bazı Telegram kanalları üzerinden altcoin projeleri yürütülüyor vs.

Kullanıcı yaygınlığı bakımından Whatsapp'ın gerisinde kalsa da Telegram açık ara en iyi hızlı mesajlaşma uygulaması. İşte kriptokratlar da bu yüzden onu tercih ediyorlar. 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ