ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile şifreli mesajlaşma platformu Telegram arasındaki dava bir kez daha dönüyor.

Telegram, SEC ile Finansal Kayıtları Paylaşmayı Reddetti

Telegram’ın, son zamanlarda piyasa düzenleyicisi tarafından talep edilen ICO'su ile ilgili mali ayrıntıları teslim etmeyi reddettiği bildirildi.

Telegram Paylaşmak İstemiyor

Telegram Açık Ağ (TON) blok zincirinin geliştirilmesi için 2018'de iki token satışında bir milyar doların üzerinde satış yaptıktan sonra şirket çok dikkat çekti. SEC, mevcut düzenlemelere uymadığını belirterek token satışını hızlı ve geçici olarak durdurdu.

Piyasa düzenleyicileri, Telegram'ın mali kayıtlarına tam erişim için bir mahkeme emri talep ettiklerinde durum daha da ilginç hale geldi. SEC'e göre, Telegram’ın gelecekteki kripto parası Gram, menkul kıymetler kategorisine giriyor ve şirket bu şekilde kayıt yaptırmadı.

Ancak, Telegram'ın bu konuda tereddüt ettiği ve verilerini paylaşmak istemediği anlaşılıyor:

“Sanıklar şimdi son iki yılda yatırımcılardan topladıkları 1.7 milyar doları nasıl harcadıklarına dair banka kayıtlarını açıklamayı ve yatırımcı fonlarının tasarrufuyla ilgili soruları yanıtlamayı reddediyorlar.”

SEC yetkilileri, bu kayıtların anlaşmazlık konusu olay için gerekli olduğunu iddia ettiler. TON blok zincirini geliştirme konusunda Telegram'ın toplanan fonlarla nasıl çalıştığını kanıtlamak için kullanılacak.

Dolandırıcılık mı?

Gram'ın geçen yıl piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak gecikti, bu da kripto para topluluğunun dikkatini çekti. İnsanlar bu durumun bir dolandırıcılık faaliyeti olup olmadığına yönelik olarak bir spekülasyon başlattı.

En popüler tüccar ve analistlerden biri olan Tone Vays, Gram'ın potansiyel kullanımı ile ilgili endişelerini dile getirdiğinde oldukça vokaldi:

“Dünya için para mı yaratıyorlar? Yoksa şirketlerinden para kazanmanın bir yolunu mu buluyorlar? Şirketinizden para kazanıyorsanız, bunu sermaye alanı üzerinden yapmanız gerekir. Şirketinizin hisselerini vermeniz gerekiyor. Para icat etmeniz gerekmiyor. ”

Gram'ın bir dolandırıcılık projesi olabileceği sonucuna varmadan önce, ilk geciken proje olmadığını belirtmek gerekir. Dahası, belirli bir güven seviyesi sağlaması gereken büyük ve köklü bir şirketten geliyor. Bununla birlikte, Telegram finansal kayıtlarına erişimi azaltarak, böylece dava kararını geciktirerek ve nihayetinde kripto para çıkarmasını geciktirerek kendi lehine bir şey yapmıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ