Telegram kurucusu, bir kripto yasağının ülkedeki blok zincir teknolojilerinin gelişimini yavaşlatacağını söyledi.

 Telegram kurucusu, bir kripto yasağının ülkedeki blok zincir teknolojilerinin gelişimini yavaşlatacağını söyledi. Rusya'nın muhalefet lideri Alexei Navalny, kriptoyu yasaklamanın "imkansız" olacağını söyleyerek görüşünü paylaştı.

Geçen hafta Rusya Merkez Bankası, “Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler” başlıklı son raporunda kripto para birimleri için Çin benzeri bir yasak önerdi. Merkez bankası, dijital varlıkların bir finansal piramidin özelliklerine sahip olduğunu söyleyerek kripto piyasasının büyümesini spekülatif bir balon olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, ülkenin en iyi teknoloji yetenekleri ve hatta bazı siyasi yöneticiler, merkez bankasının görüşlerine katılmıyor. Telegram'ın kurucusu Parel Durov, kripto yasağının ülkenin teknoloji yeteneği için son derece cesaret kırıcı olacağını söyleyerek ön plana çıktı. Bir Telegram gönderisinde şunları yazdı: Böyle bir yasak, genel olarak blockchain teknolojilerinin gelişimini kaçınılmaz olarak yavaşlatacaktır. Bu teknolojiler, finanstan sanata birçok insan faaliyetinin verimliliğini ve güvenliğini artırır.

Kripto para birimlerinin dolaşımını düzenleme arzusu, herhangi bir finansal otorite adına doğaldır. Bununla birlikte, böyle bir yasağın vicdansız oyuncuları durdurması pek olası değildir, ancak bu alandaki yasal Rus projelerine son verecektir.

Ülke, kripto düzenleyici kurallar konusunda belirsizliğini koruduğu için, Rusya son birkaç yıldır görüş değiştiriyor. Şimdi, merkez bankasının önerilen kripto yasağı konusunda Rus hükümetiyle görüşmelere devam etmesi muhtemel.

Rus Muhalefeti: Kripto Yasağı İmkansız

Rusya'nın muhalefet lideri ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın (FBK) kurucusu Alexei Navalny bir kez daha sesini yükseltti. Geçen hafta bir Telegram gönderisinde, Navalny'nin genelkurmay başkanı Leonid Volkov, kripto yasağının "bir maça kürek demek" gibi olacağını söyledi.

Navalny, Ağustos 2020'de zehirlendikten ve daha sonra Almanya'da iyileştikten sonra Ocak 2021'de Rusya'ya döndü. Navalny, Rus hükümeti tarafından hapse atıldığından beri. Son Telegram gönderisinde Volkov şunları yazdı:

Teknik olarak, kripto para birimini yasaklamak, kişiden kişiye transferleri yasaklamakla aynı şeydir yani imkansız. Evet, kripto borsalarına para yatırmayı çok zorlaştırabilirler, bu da demek oluyor ki, bunu yabancılar aracılığıyla yapacak aracı servisler ortaya çıkacak. yetki alanları. Evet, işlem maliyetleri artacak. Pekala, hepsi bu, sanırım.

Ayrıca Volkov, Bloomberg'in 20 Ocak tarihli raporuna da atıfta bulundu. Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) kripto yasağını zorlamada etkili olduğunu iddia etti. FSB, kriptonun “sistemik olmayan muhalefet ve aşırılıkçı örgütleri” finanse etmek için kullanılabileceğini düşünüyor.

Volkov ayrıca, "Bu durumda Bloomberg versiyonunun gerçeğe %100 yakın olduğundan emin olun, ancak hiçbir şey olmayacak" çünkü Rusların Moskova merkezli kar amacı gütmeyen kuruluşa bağışlamak yerine uyuşturucu satın almak için kripto kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ekledi ”.

Ancak kripto yasağı öneren tek kişi Rusya değil. Komşularından bazıları da son zamanlarda bu hareketi savunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ