Bu yazımızda sizlere Tellor Tributes (TRB) Nedir? Tellor Coin Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Bu yazımızda sizlere Tellor Tributes (TRB) Nedir? Tellor Coin Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Tellor Tributes (TRB) Nedir? Tellor Coin Nedir?

Tellor, Ethereum ağında merkezi olmayan bir oracle'dır ve doğrulayıcıları teşvik etmek, veri noktalarını güvence altına almak ve sistemin tüm yönetişim konularını ele almak için bir madencilik tokenı olan Tribute'u kullanır. Zamanla arzda büyüyen bir token olarak, Tellor'un sistemi için bir ihraç oranı belirlemesi gerekir. Bu oran, sistemin parasal arz büyüme oranını temsil edecek ve enflasyon oranı, zaman içindeki token kullanımı ve Tribute'un fiyat yönetimi için esneklik gibi geniş kapsamlı etkilere sahip olacaktır.

Tellor, tokenı vermek için dört farklı yöntem belirledi:

- Sürekli İhraç

- Sabit oran

- Azalan İhraç

- Talebe Dayalı Oran

Bu makale, düşünce sürecini ve bu karardan doğabilecek bazı artıları ve eksileri ortaya koymaya çalışmaktadır.

Arka fon

Kripto para birimleri yeni bir fenomen olmasına rağmen, enflasyon ekonomisi ve fiyat ve fayda üzerinde artan bir varlık arzına sahip olma fikri ve sonuçları, geçtiğimiz yüzyılda ekonomistler tarafından iyi çalışıldı.

Kararımızı daha iyi anlamak ve ifade etmek için, birkaç terimin iyi tanımlanması ve doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

- Arz Büyüme Oranı - token arzının arttığı oran

- Enflasyon - token fiyatının arttığı oran

Çoğu proje, aslında fiyata atıfta bulunurken, çoğu zaman enflasyon terimini arza karşılık geldiği için karıştırır. Ethereum'dan hepimizin bildiği gibi, giderek artan token arzı ile fiyat ve yeni tokenlar arasındaki korelasyon en iyi ihtimalle minimumdur.

Sistemimizin merkez bankası olarak, Tellor Core sözleşmesi arzdaki büyümenin tam kontrolüne sahiptir. Çoğu merkez bankacısının amacı istikrarlı bir fiyat seviyesini korumak olsa da, Tellor sistemindeki token'ın amacı, Tellor Tributes muhtemelen parasal olmayan bir varlık olduğundan farklıdır. Tellor Tribute sahipleri, token ile ilişkili herhangi bir parasal primi memnuniyetle kabul edecek olsalar da, Tellor'un token için hedefleri, bir para olarak yararlanmasıyla doğrudan ilgili değildir.

Yatırımcısına 7 gün 24 saat telefon desteği sağlayan ilk Türk borsası olan ICRYPEX’te siz de hesap açın ve en düşük komisyon oranlarıyla hızlıca Bitcoin ve Kripto para satın alın.

Asıl hedefler aşağıdaki gibidir:

Güvenlik

Tellor Tributes, madencileri temel ödüller yoluyla teşvik etmek için açık kullanımlarının yanı sıra, madencilerin stake depozitosu ve sistemin anlaşmazlık ücreti için kullanılır. Ek olarak, Tellor tokenının sahipliği, anlaşmazlıklardaki oyları hesaplamak için toplama birimi olarak kullanılır.

Sağlam ve aktif bir Tellor ekosistemi ve topluluğu oluşturmak

Tellor sisteminin güvenliği, sistemin ne kadar ademi merkeziyetçi olduğuyla doğrudan ilgilidir. Tellor tokenlerinin, madencilerin ve kullanıcıların çeşitli ve dağıtılmış mülkiyeti, küçük bir grup tarafın çıkarına bağlı olmayan bir sistemi ifade eder.

Önümüzdeki yıllar için sürdürülebilir bir sistem kurmak

Tellor'un talebi kısa vadede birkaç yıla göre daha hızlı artabilir. Tellor sisteminin talebin artık artmadığı bir noktaya geldiği bir senaryo hayal etmek makul. Her aşamada verilen token sıkıntısı veya fazlası olmayan bir sisteme sahip olmak arzu edilir.

Tellor Fiyat Mekaniği

Tellor sistemindeki arz büyüme oranı ile fiyat arasındaki ilişki, çoğu kriptoda olduğu gibi, büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak muhtemelen çok küçüktür. Teorik bir bakış açısından, Tellor’un token fiyatı, talep ve ekosisteminin değeri arttıkça artacaktır. Daha fazla benimseme, token fiyatını artıracak (gerçek kullanım için) daha fazla token talebine yol açacaktır. Fiyattaki bu artış, madenciler arasında ödüller için daha fazla rekabete ve dolayısıyla Tellor sisteminde daha fazla güvenliğe yol açacak ve bu da daha fazla benimseme yaratmaya geri dönecektir.

Eksikliklerine rağmen, modern finans teorisi, genellikle işleyen tarafın bütünlüğünün olmaması nedeniyle başarısız olan harika bir sistem yarattı. Yine de Tellor için en büyük sorun, hem ademi merkeziyetçiliği hem de ihraç için esnek bir sistemi sürdürmenin zorluğunun kendi başına açık bir araştırma problemi olmasıdır. Tellor lansman yapmak isterken, yakın vadede güvenilir olabilecek ve merkezileştirme iddialarına açık olmayan bir seçenek seçmemiz gerekiyor; ne yazık ki talebe dayalı yaklaşımı dışlayan bir ikilem.

Diğer seçenekler arasında, token arzının en iyi büyüme oranı mutlaka net değildir ve Tellor’un hedeflerine bağlıdır. Artan fiyatların artan güvenlik (daha yüksek bahis miktarı) geldiği argümanı öne sürülebilirken, diğerleri daha yüksek bir arz büyüme oranına sahip olarak, sistem kaynaklarının çoğunun madenciliği ve sistemin sahiplerinden ziyade sistemin gerçek kullanıcılarını hedeflediğini iddia edebilir. Sabit oran yaklaşımı, uzun vadede volatiliteyi ve deflasyonu azaltma akademik argümanına sahip olabilir; ancak, diğer birçok kripto para birimi sisteminde olduğu gibi, deflasyon bir hatadan çok bir özellik olabilir.

Genel olarak, token arzını zaman içinde azaltmaya ve artırmaya yönelik argümanlar var (ihraç veya sabit oranı azaltma). Bu nedenlerden ve sürekli ihraç etmenin daha basit bir yaklaşım olduğu gerçeğinden dolayı, Tellor sürekli bir ihraç yapmaya karar verdi. Sistem muhtemelen seçilen enflasyon oranına göre ayarlanacaktır ve kripto para birimindeki talep çok değişken olduğundan, likidite sağlamak için aktif ve yönetilen bir hazine, kodlanmış herhangi bir enflasyon sisteminden daha fazla oynaklık yapacaktır.

Sonunda, seçim önemlidir, ancak büyük olasılıkla önümüzdeki yıllar için etkili olmayacaktır. Tellor sistemindeki talebe dayalı değişiklikler, kodlanmış düzenleme oranı değişikliklerinden kaynaklanan değişiklikleri büyük olasılıkla gölgede bırakacaktır. Bu arada, Tellor ve topluluğu, madencilik ödülündeki teşvikleri, daha iyi veya daha fazla talebe dayalı bir modele yükseltme için ilgili araştırmalarla birlikte izlemeye devam etmelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ