Tencent Holdings Ltd. ve China UnionPay Co., kullanıcıların satın alma işlemleri için ödeme yapmak üzere taradığı mobil kodlarını bir araya getirmeyi planladıklarını açıkladı.

Tencent Mobil Ödeme Entegrasyonu Üzerinden UnionPay ile İşbirliği Yapıyor

Bu şekilde, Çin merkezli banka 27 trilyon dolarlık ödeme oyun alanında çok daha büyük bir niş ağı elde ediyor.

Her iki şirket de, QR kod sistemlerini birleştirmeye karar verdiler, böylece kullanıcıları sadece aynı akıllı telefon sembollerini kullanarak varlıklarını aktarabilir veya harcayabilirler.

Ancak, şirketler konuyla ilgili olarak ayrıntılı bir şekilde konuşmak istemediler. Tencent temsilcisi, şirketin UnionPay ile çalışacağını ancak UnionPay'in yorum yapmayı reddettiğini ancak deneme amacıyla çalışacağını söyledi.

Bu ekip oluşturmak, ilk etapta UnionPay için bir artış anlamına gelebilir, çünkü pazarın daha büyük bir bölümünü alması gerekir. Şimdilik, Çin ödeme pazarında çoğunlukla Tencent veya Alipay gibi devler hakim durumda. Bu şekilde, anlaşma kapsamında müşterilerin UnionPay’in Quickpass veya WeChat Pay'ını kullanmaları sağlanacak. Son birkaç yıl boyunca Alipay, Tencent'in rakip teklifinin saldırısına uğradı.

AliPay Olası Libra Lansmanından Endişeli

Ancak Tencent için de her şey kolay değil. Geçen yıl Ekim ayında, bu internet devi, Facebook’un Libra kripto para biriminin olası lansmanı hakkında oldukça endişeli olduğunu söyledi.

Daha sonra Libra girişimini “cesur ve radikal” olarak nitelendirdi, aynı zamanda Silikon Vadisi devi için “ihtiyatlı ve rasyonel” bir hamle yaptı ve şu açıklamayı yaptı:

“WeChat Pay ve Alipay gibi nispeten olgun bir dijital ödeme sistemine sahip herhangi bir internet şirketi, piyasaya sürüldüğünde stablecoin tarafından tehdit edilecek.”

Bununla birlikte, Çin merkez bankasının son birkaç yıldır kendi ulusal dijital para birimi üzerinde çalıştığı zaten bilinmekte. Aynı zamanda, kripto para madenciliği ve ticaretini yasaklıyor

Yine de, ne Tencent ne de Alibaba bilinen herhangi bir kripto para birimi veya ticaret projesinde yer almadı.

Alibaba Group, şirketin Çinli müşterilerin “tezgah üstü ticaret yoluyla eşler arası bir şekilde rampa fiat” girişini kullanarak kripto borsalarına karşı güçlü bir şekilde karşı olduğunu söyledi.

“WeChat Pay kripto ticaretini desteklemiyor ve platform hiçbir zaman herhangi bir kripto kategorisine açık olmamıştı. Kullanıcıları, platformumuzdaki herhangi bir kripto ticareti hakkında rapor vermeye ve bu tür etkinlikleri engellemek için yetkililerle proaktif bir şekilde işbirliği yapmaya davet ediyoruz. ”

Blockchain Teknolojilerine Yoğun Yatırım

Öte yandan, her iki Çinli şirket de kripto varlıklarına karşı olduklarını iddia ederken, blok zincir ve bulut bilişim teknolojilerine büyük yatırım yapıyorlar.

Tencent TrustSQL platformu, örneğin, çekirdek zincir katmanı, bir ürün ve hizmet katmanı ve dijital varlık yönetimi ve kimlik doğrulaması sağlayan bir uygulama katmanı ile üç parçalı bir sistem olarak tasarlanmış durumda.

Şirket ayrıca geçen yıl Eylül ayında blockchain provenance startup Everledger'de 20 milyon dolarlık A Serisi fon turuna liderlik etti.

Bu yeni ortaklık hakkında, isimsiz UnionPay çalışanı şunları söyledi:

“QuickPass, kayıtlı kullanıcı sayısı 400 ile 500 milyon arasında bir yere ulaştığında Alipay ve WeChat Pay ikilisini bozmaya başlayabilir. 2020'de bir gün olmasını bekliyoruz. İki devin QR kodlarını (rakiplerle) entegre etmeleri için teşvik olmadan, sadece pazar paylarına zarar verecek. Politikaya uymalarını sağlamak zor olacak, ya da en azından ayaklarını sürükleyecekler.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ