Ethereum'dan Vitalik Buterin, yatırım yapmadan önce DeFi sistemlerini iki kez kontrol etmenin önemini vurguladı.

Terra Dizlerinin Üzerindeyken Buterin, DeFi

Ethereum'dan Vitalik Buterin, yatırım yapmadan önce DeFi sistemlerini iki kez kontrol etmenin önemini vurguladı. Programcı, bir projenin mevcut başarısının otomatik olarak yatırımının gelecekteki güvenli getirisi anlamına gelmediğini belirtiyor.

Terra (LUNA) felaketinin ardından, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisini eleştirdi. Programcı, Terra'nın çöküşüne atıfta bulunarak, endüstrinin yetersiz olduğunu ve hiçbir gerçek yatırımın yıllık yüzde 20 getiri sağlamadığını söyledi.

Terra fiyaskosu, birçok yatırımcının kalbine korku ve belirsizlik aşılayarak bir kripto kan banyosunu tetikledi. Terra yatırımcıları 60 milyar dolardan fazla zarar gördü. Bu arada, kripto sektörünün geri kalanı da benzer şekilde sert bir düşüş gördü. Bitcoin'in (BTC) kendisi 28.799 dolardan işlem görürken, Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi büyük altcoinler yüzde 9-12 arasında değişen 24 saatlik kayıplar görüyor.

Bloomberg'e konuşan Buterin, DeFi sektöründe "daha fazla inceleme" çağrısında bulundu. Buna en çok ihtiyaç duyan projelerin "sermaye verimliliğini" optimize etmek için çok uğraşan projeler olduğunu söylüyor.

Terra'dan Öğrenin ve Algoritmik Dijital  Paralardan Uzak Durun: Buterin

Dahası, endüstrinin hatalarını kabul etmenin de aynı derecede önemli olduğunu vurguladı. Burada, mevcut başarının gelecekte iyi getirileri garanti etmediğini belirtiyor. Aynı şey bir projenin istikrarı için de geçerlidir: iyi performans, “toplam çöküş eksikliği” vaadi değildir.

Bir önlem olarak Buterin, herkesi sistemlerin performansını hem istikrarlı hem de aşırı durumlarda kontrol etmeye çağırdı. Yatırımcılar arasındaki karamsarlık gibi koşullar, bir projenin zorluklar karşısında dayanıklılığını ortaya çıkarır. Sonuçta, bir yapının gerçek gücünü belirleyen fırtınalı günlerdir.

Terra dışında, yüksek notla başlayan bir başka başarısız kripto projesi EOS. Ağ, ilk madeni para teklifinde (ICO) 4 milyar doları aştı - kripto tarihinin şimdiye kadarki en büyüğü. Ancak, kısa süre sonra iddia edilen yıkama ticareti ve yavaş gelişmeler yolunda zorluklar ortaya çıktı. En son güncellemede, EOS topluluğu, EOS'un kurucu şirketi Block.one'a dava açarak 4,1 milyar dolar tazminat istedi.

Stabilcoin UST ile ilgili olarak Buterin, otomatik veya algoritmik stabilcoinlerle ilgili teknik aksaklıklar konusunda uyardı. Burada, Tether (USDT) ve USDC gibi stabilcoinler, dramatik düşüş sarmalının ardından kendilerini UST'den uzaklaştırmak için acele ettiler.

Canlanma Girişimleri

UST'nin dolardan sabitlenmesinin erken saatlerinde, tüccarlar LUNA fiyat beslemelerindeki tutarsızlıklardan yararlandı. Sonuç, DeFi projeleri için şaşırtıcı kayıplar oldu. Örneğin, Venüs protokolü 11 milyon dolar kaybetti.

Terra topluluğu, tamamen yeni bir blok zinciri olan Terra 2.0'ın lansmanı için bir teklifi kabul etti. Ağ, Terraform Labs (TFL) ve Terra'nın kurucusu Do Kwon'u ortadan kaldırarak "tamamen topluluğa ait olacak". Yeni blok zincirinin gelecekteki performansı, çamurdaki itibarı ve yatırımcıların hala toparlanmasıyla birlikte görülmeye devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ