Kurumlar, geçen haftaki BTC fiyat çöküşünden 300 milyon dolarlık yeni yatırımlardan yararlandı.

 Terra Erimesinin Ortasında, Kurumlar 300 Milyon Dolardan Fazla Bitcoin Fonu Akıttı

Kurumlar, geçen haftaki BTC fiyat çöküşünden 300 milyon dolarlık yeni yatırımlardan yararlandı. Altcoinler geçen hafta net çıkışlar gördüğünden, Bitcoin piyasa kargaşası sırasında tercih edilen seçenek olmaya devam ediyor.

Geçen hafta, kripto tarihindeki en büyük servet erozyonlarından birine işaret etti. Terra ekosisteminin çöküşü, Bitcoin'in 30.000 doların altına düşmesiyle piyasa çöküşünü şiddetlendirdi. Doğal olarak kurumsal oyuncular da bu durumdan fırsat buldu.

Raporlara göre, kurumlar geçen hafta borsada işlem gören Bitcoin fonlarına şaşırtıcı bir şekilde 3000 milyon dolar akıttı. CoinShares'ten gelen rapor, geçen hafta 2022 yılı için haftalık rekor kripto girişleri gördüğünü belirtiyor. Geçen hafta, net haftalık girişler 274 milyon dolardı.

Kuzey Amerikalı yatırımcılar geçen hafta kriptoya 312 milyon dolar akıtırken, Avrupalı yatırımcılar 38 milyon dolarlık net çıkış kaydetti. CoinShares raporu şunları not ediyor:

Yatırımcılar, son UST sabit dijital paranın düşürülmesini ve bununla bağlantılı geniş çaplı satışları bir satın alma fırsatı olarak gördüler. Bitcoin, geçen hafta toplam 299 milyon ABD Doları giriş ile birincil hayırseverdi ve yatırımcıların en büyük dijital varlığın göreceli güvenliğine akın ettiğini gösteriyor.

CoinShares'in araştırma başkanı James Butterfill, daha yüksek piyasa oynaklığı nedeniyle Bitcoin fonlarındaki benzeri görülmemiş yükseliş yatırımları karşısında şaşkınlığını dile getirdi. "Ekim 2021'den bu yana en büyük ve 2015'te kayıtların başlamasından bu yana 19. en büyük haftalık" dedi.

Bitcoin fiyatı geçen yıl Kasım ayında 69.000 $ ile zirveye ulaştı, O zamandan beri Bitcoin şimdiye kadar yüzde 50'den fazla düzeltme yaparak sürekli bir düşüş yaşadı. Mayıs 2022'nin başlangıcından bu yana, Bitcoin fiyatı yüzde 20'den fazla düzeltildi.

Altcoinler Darbe Aldı

CoinShares raporu, Terra erimesinin ortasında altcoinlerin, Ethereum gibi popüler olanların bile ciddi bir darbe aldığını belirtiyor. Bu, Bitcoin'e olan kurumsal güvenin sıkıntı zamanlarında en yüksek seviyede kaldığını gösteriyor.

CoinShares raporuna göre, Ethereum borsasında işlem gören fonlar ETF'ler 27 milyon dolarlık net çıkışa tanık oldu. Bununla, 2022 yılı için Ethereumfunds'tan toplam çıkış 236 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu, Ethereum için yönetim altındaki toplam varlıkların AuM  önemli bir yüzde 2,6'sıdır.

Öte yandan, Ethereum'un Katman 1 rakibi Solana oldukça iyi gidiyor. Geçen hafta, Solana fonlarında 5,3 milyon dolarlık net çıkış görüldü. Ancak, bu yıl için hala 103 milyon dolar arttı. Decrypt'e konuşan Butterfill şunları söyledi:

Birleştirme ile ilgili olması mümkündür. İlginç bir şekilde Solana, Ethereum'a kıyasla, bugüne kadar önemli miktarda giriş gördü. ETH yerine Solana'nın tercih edildiğini gösteriyor.

CoinShares raporu, çok varlıklı yatırım ürünlerinin geçen hafta net girişler gördüğünü belirtiyor. Raporda, "Çok varlıklı yatırım ürünlerinde toplam 8,6 milyon ABD doları tutarında giriş görüldü, bu da yatırımcıların çeşitlendirilmiş bir yaklaşımı bu son fiyat zayıflığını satın almak için bir fırsat olarak gördüklerini gösteriyor" diye ekliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ