Blok zinciri şirketi Terraform Labs'ın kurucusu Do Kwon, firmanın Terra USD (UST) elyafının istikrarını sağlamak için 10 milyar dolarlık Bitcoin satın almayı planladığını söyledi.

Blok zinciri şirketi Terraform Labs'ın kurucusu Do Kwon, firmanın Terra USD (UST) elyafının istikrarını sağlamak için 10 milyar dolarlık Bitcoin satın almayı planladığını söyledi.

Terra, steblecoin madenciliğinde uzmanlaşmış merkezi olmayan bir blok zinciri platformudur, Terra USD (UST), ABD dolarının değerine sabitlenmiş algoritmik bir stabilcoindir ve doların değeri, yerel LUNA tokeninin eşdeğer bir miktarı tarafından kısmen desteklenir.

Blok zinciri şirketi Terraform Labs'ın kurucusu Do Kwon, firmanın Terra USD (UST) stabelcoin'in istikrarını sağlamak için 10 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın alma planlarını bildirdi. Tweet attı: $BTC rezervlerinde $10B+ ile $UST, Bitcoin standardının yeni bir parasal çağını başlatacak. Harcaması daha kolay ve tutması daha çekici P2P elektronik nakit

Terra, Rezervler İçin Bitcoin Satın Alıyor

Kwon, Terra USD sahiplerinin diğer sabit paralar için toplu para alışverişi yapmaya başlaması durumunda Bitcoin rezervlerinin ek destek olarak hizmet edeceğini açıkladı. Kwon'a göre şirket, UST için de-peg riskini talep etmesi matematiksel olarak imkansız hale gelene kadar rezerv oluşturmaya devam edecek.

17 Mart'ta Kwon, Terraform Labs'ın Bitcoin satın almaya başladığını doğruladı. Satın alınan dijital paraların sayısını belirtmedi. Ayrıca, şirketin 10 milyar dolarlık dijital parayı ne kadar biriktirmeyi planladığını söylemedi. Planların halihazırda uygulanıp uygulanmadığını veya bu aşamada sadece bir düşünce olup olmadığını görmek için kurucu basitçe yanıtladı: Aradaki farkı anlamıyorum, zaten Bitcoin alıyoruz. BTC almaya başlıyoruz ve Twitter beni doğruluyor, seni görüyorum Jack,

Jack Dorsey, BTC'nin USD'nin Yerini Alacağını Düşünüyor

Kripto para birimi Terra'yı (LUNA) çıkaran Luna Foundation Guard da Bitcoins'e yatırım yapmak istiyor. Firma, LUNA'yı UST ile takas etmeyi, sabit paraları Eğri havuzuna satmayı ve elde edilen gelirle Bitcoin satın almayı planlıyor. Terraform Labs gibi, Luna Foundation Guard da dijital paraları saklayacak.

LFG, $luna'yı $ust (swap=burn) ile değiştirecek ve $ust'u eğri havuzuna satacaktır. Gelirler, #btc satın almak için LFG rezervlerine geri dönecek.

Terra (Luna) Notları

Bir hatırlatma olarak, Terra'nın amacı fiat ve kripto para birimleri arasında güvenilir bir köprü olmaktır. Bitcoin gibi merkezi olmayan para birimlerinin ana dezavantajı yüksek oynaklıktır. Bu, Bitcoin'in bir ödeme aracı olarak kabul edilmesini engeller. Stabelcoinlerin ana dezavantajı, merkezileşme ve kontrolsüz ihraç olasılığıdır.

Terra bu sorunların her ikisini de çözer, yani UST merkezi değildir ve yayınlanması matematiksel bir algoritma ile LUNA'ya bağlıdır ve yayıncının iradesine bağlı değildir.

Bir UST almak için kullanıcının karşılık gelen miktarda LUNA yakması gerekir. UST'lere olan talep artarsa, LUNA doğrulayıcılarının ücreti artar ve para arzı artar. Fazla para varsa, bazıları sistem tarafından yakılır.

Bu yazı itibariyle, Bitcoin günde yüzde 2.85 artışla 40.814 dolardan işlem görüyor. LUNA yatay bir aralıkta 88.62$'dan işlem görüyor. UST şu anda USDT ve USDC'den sonra en istikrarlı üçüncü kripto paradır. Piyasa değeri 15 trilyon dolardan fazla.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ