Terra'nın algoritmik stabilcoin'i UST, sabitleyicisini kaybetti ve sabitlendiği token olan LUNA, bir gecede değerinin yüzde 50'sini kaybettiği için büyük bir baskı altına giriyor.

Terra UST İçin Şimdiye Kadarki En Büyük Test

Terra'nın algoritmik stabilcoin'i UST, sabitleyicisini kaybetti ve sabitlendiği token olan LUNA, bir gecede değerinin yüzde 50'sini kaybettiği için büyük bir baskı altına giriyor.

Binance, LUNA ve UST para çekme işlemlerini askıya aldı ve onu Terra topluluğu için panik setleri olarak yüksek hacimli bekleyen para çekme işlemleriyle suçladı.

Terra cennetinde sorun var. CNF'nin bildirdiği gibi, Luna Foundation Guard, UST stabilcoini için sabit parayı kurtarmak için BTC ve UST cinsinden 1,5 milyar dolar borç verdiğini açıkladı. Ancak ortaya çıktığı gibi, bu bile UST'yi kurtarmak için yeterli değil. Şimdi sabitini tekrar kaybetti ve daha da endişe verici olan, UST'nin sabitleyicisinin dayandığı kripto olan LUNA'nın yalnızca geçen gün yüzde 50 oranında düşmesi.

UST, algoritmik bir stabilcoindir. Bu, fiyatının, Terra ekosisteminin yerel belirteci olan LUNA için bir yakma ve nane mekanizması aracılığıyla algoritmik sabitleme yoluyla 1 ABD Doları'na sabitlendiği anlamına gelir. Tether ve USD Coin gibi diğer büyük sabit paralar, dolar rezervlerini korumak için merkezi bir varlığa bağlıdır.

Darp etme ve yakma mekanizması gayet iyi ama LUNA'nın fiyatı büyük bir düşüş yaşarsa ne olur? Bu, UST'nin bugün içinde bulunduğu senaryodur. LUNA'nın fiyatı geçtiğimiz gün yüzde 50.35 düştü ve bu, 61 dolardan 29.75 dolardan işlem gören en büyük 100 kripto para arasında bugüne kadarki en büyük düşüş.

Pazartesi günü, UST fiyatı yüzde 35'lik bir düşüşle 0,65 dolara kadar düştü; bu, değişken bir kripto para birimi için bile kötü, ancak bir stabilcoin için felaket.

Basın zamanında, şimdi 0,9 dolardan işlem görmek için toparlandı. Bu, UST'ye 16.3 milyar dolarlık bir piyasa değeri vererek onu en büyük onuncu kripto yapıyor. En önemlisi, bu, Terra LUNA'nın piyasa değerinden 6 milyar dolar daha yüksek.

Binance, piyasa paniğinin ortasında LUNA, UST para çekme işlemlerini askıya aldı ve eski haline getirdi. Birçok yatırımcı için piyasa değeri değişimi büyük bir endişe kaynağıydı, o kadar ki UST ve LUNA'larını büyük borsa Binance'den çekmeye başladılar. Borsa, Pazartesi günü para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldı.

Bir blog yazısında şöyle açıkladı:

Terra (LUNA) ağındaki LUNA ve UST tokenleri için para çekme işlemleri geçici olarak askıya alındı. bekleyen para çekme işlemlerinin yüksek hacmi nedeniyle. Bunun nedeni ağ yavaşlığı ve tıkanıklığıdır.

Binance, “ağın istikrarlı olduğunu kabul ettiğimizde ve bekleyen para çekme işlemlerinin hacmi azaldığında” iki token için para çekme işlemlerini yeniden açacağına söz verdi. Ve yaptı.

Birkaç yatırımcı, UST'lerini 0,70 doların altında bir şey için satamadıklarını iddia etmek için Twitter'a gitti. Terra daha sonra UST sahiplerini ağa spam göndermemeye teşvik ederek şunları söyledi:

Genel altyapıyı kullanıyorsanız, doğal olarak yüksek seviyelerde işlem hacmi yaşadığımız için lütfen şu anda spam göndermeyin. Lütfen genel altyapı kullanımımıza dikkat edin.

LUNA hala birkaç büyük para kurumunun desteğine sahip ve geçen haftadan önce bu yıl en iyi performans gösteren tokenlerden biri oldu. Bunlardan biri olan Mike Novogratz, hatta devam etti ve eline bir LUNA dövmesi yaptırdı. Ancak, LUNA düşer düşmez, Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson'ın bir müdahalesi de dahil olmak üzere sosyal medyada saldırıya uğradı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ