Tesla, kripto varlıklarının %75'ini sattıktan sonra hala piyasa değeri olarak 222 milyon dolar değerinde Bitcoin tuttuğunu açıkladı.

Tesla, 222 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Tuttuğunu Açıkladı

Tesla, Bitcoin Satışından 64 Milyon Dolarlık Kazanç Sağladı

Tesla, Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) ikinci çeyrek raporunu sundu.

Şirket, bitcoin varlıklarının yaklaşık %75'ini fiat para birimine dönüştürdüğünü açıkladı. BTC dönüşümü elektrikli otomobil şirketinin bilançosuna 936 milyon dolar nakit ekledi.

Tesla, SEC'e ikinci çeyrekte şunları bildirdi:

Bitcoin'imizin defter değerindeki değişikliklerden kaynaklanan 170 milyon dolarlık değer düşüklüğü ve bitcoin'in tarafımızdan fiat para birimine dönüştürülmesinde 64 milyon dolarlık kazanç kaydettik.

Tesla, ilk olarak 2021 yılının ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolarlık bitcoin satın aldı. Aynı çeyrekte şirket, 272 milyon dolar değerinde BTC sattı. Bitcoin fiyatı, 2021 yılının ilk çeyreğinde 32 bin dolar ile 59 bin dolar arasında dalgalandı.

Elektrikli otomobil şirketi SEC dosyasında, 2021 yılının ilk çeyreğinde BTC'sini itibari para birimine dönüştürmekten 128 milyon dolar kazanç elde ettiğini belirtti. Ayrıca şirketin 2021'in ikinci çeyreğinde ve 2021'in ilk yarısında Bitcoin'de 23 milyon dolar ve 50 milyon dolar değer düşüklüğü zararı vardı.

Tesla'nın Dijital Varlıkları Çoğunlukla Bitcoin'den Oluşuyor

Tesla, Pazartesi günü SEC'e yaptığı başvuruda 2021 yılının ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın aldığını açıkladı. Buna ek olarak, bu yılın ilk yarısında “önemsiz miktarda” dijital varlık aldı.

Tesla, elinde bulundurduğu diğer kripto varlıklarını isimlendirmezken, şirket Ocak ayından bu yana bazı ürünler için mem kripto para birimi dogecoin'i (DOGE) kabul ediyor.

Bilanço, Tesla'nın elindeki dijital varlıklarının defter değerinin ikinci çeyreğin sonu itibariyle 218 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Elektrikli otomobil şirketi şöyle detaylandırdı:

30 Haziran 2022 itibariyle elde tutulan bu tür dijital varlıkların adil piyasa değeri 222 milyon dolardı.

30 Haziran'da BTC'nin fiyatı, kısa bir süre 18.784 dolara düştükten sonra 20 bin dolar civarındaydı.

Tesla CEO'su Elon Musk, geçen hafta şirketin ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında, şirketin "Çin'deki Covid kesintileri göz önüne alındığında, şirket için genel likidite konusundaki endişeler" nedeniyle BTC'sinin çoğunu sattığını söyledi. Tesla'nın herhangi bir dogecoin satmadığına dikkat çeken Musk, "Gelecekte bitcoin varlıklarımızı artırmaya kesinlikle açığız, bu yüzden bu bitcoin hakkında bir karar olarak alınmamalı."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ