Tesla CEO'su Elon Musk, enflasyonun zirveye ulaştığına ve ABD ekonomisinin yaklaşık 18 ay boyunca durgunluk içinde olacağına inanıyor.

Tesla CEO

Elon Musk, Enflasyonun Neden Zirveye Çıktığını ve Durgunluğun 18 Ay Süreceğini Düşündüğünü Açıkladı

Tesla ve Spacex CEO'su Elon Musk, Perşembe günü Tesla'nın 2022 yıllık hissedarları toplantısında ABD ekonomisi, enflasyon ve durgunluk hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Enflasyonla ilgili bir soruyu yanıtlarken, şunları açıkladı: “Bir şeylerin fiyatlarının zaman içinde nereye gittiğine dair oldukça az fikir sahibiyiz çünkü milyonlarca araba yaptığınızda, emtiaları satın alınacağı zamandan aylar önce satın almanız gerekir. Çünkü bu, muazzam miktarda atalete sahip uzun bir tedarik zinciri olduğundan, fiyatların zaman içinde nereye gittiğine dair bir nevi iç görümüz var.”

Musk şöyle detaylandırdı: "Şu anda gördüğümüz ilginç şey, emtialarımızın çoğunun, bir Tesla'ya giren şeylerin çoğunun - hepsi değil, yarısından fazlasının - fiyatların altı ay, altı ay içinde düşme eğiliminde olması." Şöyle ekledi:

Eğilim aşağı, bu da zirve enflasyonu geçtiğimizi gösteriyor.

Ancak Musk şunları kaydetti: "Makroekonomik tahminler yapmak felaket için bir reçetedir, ancak tahminim en yüksek enflasyonu geride bıraktığımız ve bir durgunluk yaşayacağımızdır. Nispeten hafif bir durgunluk olacağını düşünüyorum ama burada sadece tahmin ediyorum.”

Görüşünün “tamamen spekülasyon” olduğunu vurgulayarak şu görüşlere yer verdi:

Tahminimiz, 18 ay boyunca hafif bir durgunluk ya da buna benzer bir şey, şu anda en iyi tahminim olur.

Şunları açıkladı: “ABD'de geçmişte olduğu gibi, temel konut birimlerini hane halkı oluşumunun iki katı oranında inşa ettiğimiz 2008 yılına kadar olduğu gibi, temel sermaye yanlış tahsislerine sahip değiliz ki bu açıkçası mantıklı değil. Pek çok şirket aşırı yüklendi.”

Musk şu sonuca varıyor: “Şirketlerin şu anda sahip oldukları kaldıraç veya borç nispeten düşük, bu yüzden muhtemelen, bilirsiniz, hafif orta düzeyde bir durgunluk, belki 18 aylık bir resesyon ve enflasyonun hızla düşeceğini düşünüyorum. Bu benim tahminim."

Tesla CEO'sunun hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamalar, 28 Temmuz'da yaptığı tweet'leri tekrarladı. O sırada şunları yazdı: “Enflasyon düşüş eğiliminde olabilir… Tesla emtia fiyatları yükselişten ziyade düşüş eğiliminde.”

Musk, Mart ayında hem Tesla hem de Spacex'in önemli enflasyon baskısı gördüğünü açıkladıktan birkaç ay önce ABD ekonomisinin resesyona girdiğinden bahsetmeye başladı .

“Muhtemelen bir durgunluk içindeyiz ve bu durgunluk daha da kötüleşecek ama bu şeyler geçecek ve sonra tekrar patlamalar olacak… Muhtemelen biraz zor olacak, bilmiyorum, bir yıl, belki 12-18 ay " dedi Mayıs ayında.

Ardından, resesyonun ABD ekonomisi için “aslında iyi bir şey ” olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Aptalların üzerine çok uzun zamandır para yağıyor. Bazı iflasların olması gerekiyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ