ABD elektrikli otomobil üreticisi Tesla, blockchain'in Çin'e mal alma işlemini daha kolay hale getirip getiremeyeceğini test etmek için Shangai Liman Grubu ile birlikte çalıştı.

Tesla, Çin İthalat Sürecini Hızlandırmak İçin Blockchain Pilot Uygulamasını Tamamladı

Tesla, Çin İthalat Sürecini Hızlandırmak İçin Blockchain Pilot Uygulamasını Tamamladı

ABD elektrikli otomobil üreticisi Tesla, blockchain'in Çin'e mal alma işlemini daha kolay hale getirip getiremeyeceğini test etmek için Shangai Liman Grubu ile birlikte çalıştı.

Salı günü yaptığı duyuruda, blockchain tabanlı lojistik sağlayıcısı CargoSmart, limanın tek operatörü olan Shanghai Uluslararası Liman Grubu (SIPG) Tesla'nın ve Çinli kargo gemisi operatörü COSCO'nun kargo çıkış süresini kısaltan ve Tesla'nın lojistik ekiplerinin, yüklerinden çıkarıldıktan sonra malların sahipliğini alması daha kolay hale getiren uygulamayı tamamladı.

Geçen Aralık ayında gerçekleştirilen pilot uygulama, Tesla da dahil olmak üzere ilgili taraflar arasında ilgili nakliye verilerini ve belgelerini paylaşmak için blockchain kullandı. Paylaşılan veri kaynağına erişim tüm süreci kolaylaştırdı ve California merkezli otomobil üreticisinin CargoSmart'a göre "güvenilir ve güvenli bir platformda yük alma prosedürlerini hızlandırmasını" sağladı.

Kargo bırakma işlemi, nakliye operatörünün yolculuğun sonunda malları teslim etmesi anlamına geliyor. Sızmayı ve hırsızlığı önlemek için, müşterilerin operatörlerin kimlikleri doğrulamak ve kargoyu serbest bırakmak için kullandıkları orijinal bir konşimento veya irsaliye faturasına ihtiyaçları bulunuyor.

Başarılı pilot uygulamanın ardından CargoSmart, Çin'in Qingdao, Tayland ve Laem Chabang da dahil olmak üzere diğer Asya limanlarında blockchain uygulamasını denemek için çalışacağını söyledi. Şirket ayrıca, dağıtılmış defter sistemini işletecek ve yönetecek olan nakliye işletmecilerinin sahip olduğu bir konsorsiyum oluşturmayı hedeflemektedir.

Duyuru, pilot uygulamada kullanılan blok zincirinin türü veya Tesla'nın Çin'e ithal ettiği mallar hakkında fazla bir şey söylemiyor. Tesla'nın halihazırda ülkede pilleri inşa etmek ve arabalarını monte etmek için kullandığı Şangay'da da dahil olmak üzere fabrikaları var.

Los Angeles Times'a göre Çinli yetkililer, şirketin bu yılın başlarında koronavirüs salgından hızlı bir şekilde iyileşmesi için gereken malzemeleri sağlama konusunda hızlıydı. Bloomberg'in bildirdiği gibi Tesla, Çin'deki enerjilerini sessizce odakladı ve bu haftaya kadar erken bir zamanda, özellikle Çin pazarı için yeni bir uzun menzilli otomobil yayınlamak üzere olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ