Görünüşe göre, koronavirüs pandemisi ve ekonomik etkisi, hiç kimse için bile gülünecek bir madde değildir. Tesla'nın işçilerinin ücretini % 30'a kadar azaltacağı ortaya çıktı.

Tesla, Korona Virüsü Pandemisinin Ortasında İşçilerin Maaşlarından Kesinti Yapacak

Görünüşe göre, koronavirüs pandemisi ve ekonomik etkisi, hiç kimse için bile gülünecek bir madde değildir. Tesla'nın işçilerinin ücretini % 30'a kadar azaltacağı ortaya çıktı.

Elon Musk, 6 Mart'ta “koronavirüs paniğinin aptal olduğunu” tweet attığında biraz ün kazandı. Tweet, yüz binlerce cevap ve 1,7 milyondan fazla beğeni topladı.

Musk'ın hala bu ifadeye dayanıp dayanmadığına bakılmaksızın, pandemi nedeniyle küresel talepteki düşüş çok gerçek oldu. Şimdi, Tesla krizin kar hanesini ciddi şekilde etkilediğini ve şirketin işçilerinin ücretini düşürmesi gerektiğini açıkladı.

Tesla, Maaşların % 30'unu Kesecek

Koronavirüs pandemisi Tesla için üretimi rölantide çalıştırmıştır. 13 Nisan'dan itibaren Musk’ın şirketi, şirketteki tüm maaşlı çalışanların ücretini düşürecek. Dahili bir e-postaya göre, bazı saatlik çalışanlar ücretsiz izin alacaktır.

Ücretli izne kaç işçi konulacağı belli olmasa da, önemli olmak zorunda. Tesla'nın dünya çapında yaklaşık 50.000 çalışanı bulunuyor. Ayrıca bazı işçilerin işsizlik yardımı almasının azaltılmış saatlerde çalışmayı ve potansiyel olarak virüse maruz kalmayı tercih edebileceğini de belirtmek gerekir. Ancak bu, işsizlik taleplerin düzgün bir şekilde işlendiğini varsayar; yazarken, önemli bir birikmiş işler var gibi görünüyor.

Muhtemelen Musk'un kendisi suçlanmayacak - ekonomik etkiye rağmen paniğin aşırı şiştiğine hala inanılabilir. Ancak, sosyo-politik tepki şiddetli olmuştur ve sonuç ciddi ekonomik belirsizlik haline gelmiştir. Küresel talep düşmesi ve tüketici güveni düştüğünde, Tesla’nın gibi birçok fabrika normalliğe dönene kadar bir süre dükkânı kapatacak.

Musk’ın Açık Sözlülüğü

Elon Musk'ın Twitter'da konuşulduğu biliniyor. Andrew Yang’ın evrensel temel gelir teklifini desteklemekten, Ethereum'un ince desteğine kadar, Twitter'da sık sık spekülasyona maruz kaldı.

Devam eden krize rağmen Musk, SpaceX girişimlerine odaklanmış görünüyor. Geçen hafta, uzaydan ve yakıt deposunun görüntülerinden inanılmaz görüntüler çekti. Bu arada Tesla, koronavirüs ile ilgili hastalar için ventilatörler de üretecek.

Musk da blockchain cephesine biraz ilgi gösteriyor. Yakın zamanda yapılan bir duyuruya göre Tesla’nın Şangay’ı, kargo için blockchain tabanlı lojistik hizmetleri uygulamak üzere bir Çinli nakliye şirketi ile birlikte çalışacak.

 Görünüşe göre, mevcut kriz sürpriz olarak gelmesine rağmen Musk'ın elleri dolu gibi görünüyor. Yine de, duruma uyum sağlıyor gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ