Elon Musk, BTC varlıklarını satmanın tek nedeninin, piyasa belirsizliği ortasında şirketin nakit pozisyonunu en üst düzeye çıkarmak olduğunu söyledi.

Tesla, Nakit Pozisyonlarını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Bitcoin

Elon Musk, BTC varlıklarını satmanın tek nedeninin, piyasa belirsizliği ortasında şirketin nakit pozisyonunu en üst düzeye çıkarmak olduğunu söyledi. Tron kurucusu, BTC'lerini satmanın Bitcoin topluluğu için neden iyi olabileceğinin üç ana nedenini açıklıyor.

20 Temmuz Çarşamba günü, elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ikinci çeyrekte Bitcoin varlıklarının yüzde 75'ini sattığını doğruladı. Şirket, BTC'sini Nisan 2022'nin başlarında sattığını ve bilançosuna 936 milyon dolar nakit eklediğini söyledi.

Bu tasfiyenin arkasındaki nedeni açıklayan Tesla, Çin'deki COVID kilitlenmeleriyle ilgili belirsizliğin bu karara yol açtığını söyledi. Nisan 2022'de Tesla, Şanghay fabrikasını 22 gün süreyle kapatmak zorunda kaldı. Aynı şeyi açıklayan Tesla CEO'su Elon Musk şunları söyledi:

Bir grup Bitcoin hissemizi satmamızın nedeni, Çin'deki covid karantinalarının ne zaman hafifleyeceğinden emin olmamamızdı, bu nedenle nakit pozisyonumuzu en üst düzeye çıkarmak bizim için önemliydi.

Bu, Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmamalıdır. Sadece şirket için genel likidite konusunda endişeliydik.

Tesla, küresel makro ortamdaki mevcut belirsizliğin ortasında dikkatli adımlar atıyor. Makro rüzgarların ortasında Tesla, diğer dev şirketler gibi işleri kesiyor.

İlginç bir şekilde Tesla, BTC varlıklarının büyük bir bölümünü satarken, tüm Dogecoin'ini (DOGE) elinde tutmaya devam ediyor. Elon Musk, “Ve Dogecoin'imizin hiçbirini satmadık” diye ekledi.

Tesla'nın 106 Milyon Dolarlık Değer Düşüklüğü Zararı Var

Tesla'nın Baş Finansal Teklifi Zach Kirkhorn, şirketin BTC satışından küçük bir kar elde ettiğini söyledi. Ancak, BTC varlıklarının geri kalanı üzerindeki değer düşüklüğü ücretleri göz önüne alındığında bu kazançların silindiğini söyledi.

Kirkhorn ayrıca, gerçekleşen kazancın "eldeki varlıklarımızın geri kalanındaki değer düşüklüğü ücretleri ile dengelendiğini ve yeniden yapılandırma ve diğerlerine dahil edilen P&L'ye 106 milyon dolarlık bir maliyeti netleştirdiğini" söyledi.

Elon Musk ayrıca şirketin “gelecekte bitcoin varlıklarımızı artırmaya kesinlikle açık” olduğunu söyledi. Ancak bu, küresel makrolara bakıldığında yakın zamanda gerçekleşmeyecek. Şu anda Tesla, pazardaki yavaşlamanın sıcaklığıyla karşı karşıya kalırken büyük operasyonel zorluklarla uğraşıyor. Şanghay'ın kapanması nedeniyle Tesla'nın otomobil üretimi, önceki çeyreğe kıyasla 2022'nin ikinci çeyreğinde yüzde 15 düştü.

Bitcoin, Tesla haberleri nedeniyle biraz satış baskısı altına girdi. Çarşamba günü 24.000 doları geçtikten sonra BTC bir kez daha 23.000 doların altına düştü. Şu anda BTC, çok önemli bir direnç seviyesi olarak hizmet eden 200 haftalık hareketli ortalaması olan 22.800 dolara yakın işlem görüyor.

Tesla Neden Bitcoin Harika Bir Haber Satıyor?

Bitcoin topluluğu, Tesla'nın BTC varlıklarının çoğunu tasfiye etmesinden memnun olmasa da, Tron'un kurucusu Justin Sun'a göre Tesla'nın Bitcoin satması harika bir haber olabilir. Tron kurucusu bu iyimserliğin ardındaki üç nedene dikkat çekti:

1 -Piyasanın artık @Tesla'nın bizi uzun süredir rahatsız eden BTC satması konusunda endişelenmesine gerek yok.

2 -Tesla'nın yaklaşık 1 BIL USD değerinde BTC satması, @Bitcoin'in tüm büyük şirketlere likiditesini gösteriyor.

3 -@Bitcoin işlemlerini tamamlayan Tesla, BTC sahibi tüm işletmeler için iyi bir öncelik gösteriyor. Gelecekte daha büyük kolorduların satın alacağına inanıyoruz. @elonmusk'a teşekkürler!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ