USDT ihraççısı Tether, önümüzdeki ayın başlarında Ethereum'da Büyük İngiliz Sterlini'ne sabitlenmiş bir stabilcoin başlatmayı planlıyor.

Tether, Borsa Artışlarında USDT Arzı Olarak Yeni GBPT Stablecoin

USDT ihraççısı Tether, önümüzdeki ayın başlarında Ethereum'da Büyük İngiliz Sterlini'ne sabitlenmiş bir stabilcoin başlatmayı planlıyor. En popüler stablecoin'i, yüksek satın alma gücüne işaret eden borsalarda yukarı yönlü bir arz gördü.

USDT stablecoin ihraççısı Tether, önümüzdeki ayın başlarında beşinci stablecoin olan GBPT'yi piyasaya sürmeyi planlıyor. Dijital para birimi, Büyük İngiliz Sterlini'ne 1:1 sabitlenecek, dolayısıyla adı. Çarşamba günü yaptığı açıklamada Tether, başlangıçta Ethereum'da stablecoin'i başlatmayı planladığını söyledi.

Tether, GBPT Stablecoin'i Piyasaya Sürecek, Tartışmalar Hala Devam Ediyor

Tether'in CTO'su Paolo Ardoino, “Birleşik Krallık'ın blok zinciri inovasyonu ve finansal piyasalar için kripto para biriminin daha geniş uygulanması için bir sonraki sınır olduğuna inanıyoruz” dedi. Kendisini “en büyük stablecoin ihraççısı” olarak lanse eden şirket, aynı zamanda dijital para birimi aracılığıyla yeniliği yaymayı umuyor.

Daha da önemlisi, Tether'in USDT'si kripto pazarındaki ilk sabit paralardan biriydi. Yıllar boyunca çekiş kazandı ve şu anda 67 milyar doları aşan bir piyasa değeri ile en iyi stablecoin ve üçüncü kripto para birimi olarak lider durumda. Tether'in diğer sabit paraları, Euro sabitli EURT, Çin Yuan sabitli CNHT ve yakın zamanda piyasaya sürülen Meksika peso sabitli MXNT'dir.

Tether'in USDT'sinin hemen arkasında, ödeme firması Circle tarafından çıkarılan rakip stabilcoin USDC var. Geçen hafta firma, Avrupa pazarını ele geçirmek için bir Euro-sabitli sabit para (EUROC) piyasaya sürdü.

Ancak başarılarına rağmen, stabilcoinler son zamanlarda aslında “istikrarlı” olduklarını kanıtlamak için baskı altına alındı. Bu, Terra'nın algoritmik stabilcoin'inin dolardan ayrılmasından ve 0 doların altına düşmesinden sonra geliyor. Ayrıca, stablecoin'lerin mevcut piyasa gerilemesinin büyük çaplı itfalarını kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağına dair endişeler de var. USDT'nin Celsius fırtınasına karşı dayanıklılığı hakkında da sorular ortaya çıktı, çünkü Tether projede erken bir yatırımcıydı.

USDT Arzı Borsalarda Dalgalanıyor

Bununla birlikte, stabilcoin kitleler arasında popülerlik kazanmaya ve kullanılmaya devam ediyor. Zincir üstü ölçüm sağlayıcısı Santiment'ten alınan son veriler, borsalarda USDT arzının arttığını gösteriyor. Bu arada, 20 bin dolar civarında işlem görmeye devam eden Bitcoin (BTC), borsalardaki arzının 2018'in en düşük seviyesine düştüğünü gördü.

İki olay, yatırımcıların USDT kullanan borsalardan giderek daha fazla kripto para satın aldığı anlamına geliyor. Ek olarak, Bitcoin'lerini elinde tutuyorlar, yani onu borsalardan cüzdanlara taşıyorlar.

Bu olaylar, piyasanın ayıların baskısı altında olduğu, enflasyonun yükseldiği ve küresel bir durgunluğun belirdiği bir zamanda ortaya çıkıyor. USDT ve BTC arzındaki borsalardaki değişiklikler, Fed'in niceliksel sıkılaştırma politikasının doğrudan bir etkisi olabilir.

Santiment, büyük olasılıkla gelecekteki satışların kontrol altına alınacağı anlamına geldiğinden, bunun “iyi bir sinyal” olduğunu söylüyor. Kripto paralarını elinde tutanlar veya daha fazlasını satın alanlar, bir sonraki boğa koşusunda enflasyondan veya kârdan kaçmayı umuyorlar. Özellikle piyasa uzmanları kripto kışının bu sefer uzayacağından emin olduğu için trend devam edebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ