FTX'in serpintisinin ardından dijital varlık endüstrisi kırmızıyla çevriliyken, Tether, kredi verme faaliyetleri nedeniyle kripto alanı için başka bir olası riski artırdı.

Tether, DCG ve FTX Sakinleştikten Sonraki Sistemik Risk Mi? Bitcoin Bu Sefer Stabil

FTX'in serpintisinin ardından dijital varlık endüstrisi kırmızıyla çevriliyken, Tether, kredi verme faaliyetleri nedeniyle kripto alanı için başka bir olası riski artırdı.
Bir Wall Street Journal raporu, Tether'in dijital paralarının çoğunu müşterilerine satmak yerine sağlam para kazanmak için ödünç verdiğini iddia ediyor.

Daha geniş kripto endüstrisi, FTX fiyaskosunun ardından düşük performans göstermeye devam ediyor. Ancak sektör analistleri, dikkat edilmezse FTX benzeri başka bir çöküşün olabileceğini iddia ediyor. USDT stablecoin ihraççısı Tether Holdings Ltd., iş modeliyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Wall Street Journal'dan alınan bir rapora göre, önde gelen stablecoin ihraççısı, madeni paralarının çoğunu müşterilere satmak yerine sağlam para birimi kazanmak için ödünç veriyor. Operasyonlardaki son değişiklik, rezervlerinde daha fazla likit varlığa ihtiyaç duyacağı için şirketin kriz zamanlarında üstesinden gelemeyeceği riskleri artırdı.

Ancak Tether Holdings Ltd., kredilerine yalnızca uygun müşterilerin erişebileceğini ve borçluların kredi temerrüdü durumunda fiat karşılığında satabilecekleri yeterli likidite teminatı teklif etmeleri gerektiğini açıkladı. Söz konusu krediler, bu yılın her mali çeyreği için Tether'in web sitesinde görüntülendi.

Bu arada mevcut rapor, 30 Eylül itibariyle kredinin 6.1 milyar $'a ulaştığını gösteriyor ki bu, şirketin net varlıklarının yüzde 9'u. Buna karşılık, 2021'in sonunda krediler 4,1 milyar dolardı veya Tether'in toplam varlıklarının yüzde 5'iydi. Şirket, borçlunun profili veya kredileri ödemeden önce kabul ettikleri teminat türü hakkında fazla bir şey söylemeden bunları "teminatlı krediler" olarak adlandırıyor.

Durum hakkında yorum yapan Tether sözcüsü Alex Welch, mali raporlarda listelenen tüm kredilerin USDT cinsinden verildiğini ve ifade edildiğini doğruladı. Bu nedenle şirkete göre krediler kısa vadeliydi ve teminat Tether'in gözetimindeydi.

Başka Bir Olası Risk

Bu arada endüstri uzmanları, Tether'in borç verme oranındaki artışın, daha geniş kripto ekosisteminin mücadelesini daha da zorlaştıran başka bir riske işaret ettiğine inanıyor. USDT, dijital varlık sisteminin omurgasını oluşturan stablecoin'ler arasında yer alıyor. Pek çok kripto sahibi, kripto para başına USD'ye sabitlendiği için diğer kripto varlıklarının alım satımı için kullanır.

Görünüşte teminatlandırılmış durumuna rağmen, ihraççılar, piyasa belirsizlikleri sırasında herhangi bir darbeyi hafifletmek için yeterli yedek fonları olduğunu kanıtlamaya kararlıdır. Eleştirmenler, Tether'in token tutarını açıklamadan sadece kredilerin USD karşılığını gösterdiğine dikkat çekiyor.

Tether Holdings Ltd'nin likit varlıkların kredileri teminat altına aldığını ortaya koyması, şüphecilerin şeffaflık eksikliğinin bir işareti olarak kaydettiği başka bir alandır. Crane Data'dan (bir para piyasası izleme platformu) Peter Crane, stabilcoin ihraççısı tarafından yayınlanan küçük açıklamalar hakkında çok şüpheci olduğunu söyledi. "İddia ettiğiniz gibi rezervleriniz varsa, neden onları saklamak en iyi şey?" diye sordu.

Tether tarafından benimsenen gevşek yaklaşımla, yatırımcılar jetonlarını kullanmak için para çekme işlemlerini hızlandırmaya odaklanacak. Ek olarak, kripto endüstrisi likidite sorunlarıyla mücadele ederken, Tether'in varlığını nasıl ödünç verdiğine dair belirsiz duruşu tehlike işareti olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ