Analistler, Tether'in FTX'in çökmesine maruz kalma düzeyiyle ilgili korkularını açıklıyor.

Tether, FTX Çökmesinden Sonra Patlarsa, Tüm Sektör İçin Oyun Biter - Tehlike Gerçek Mi?

Analistler, Tether'in FTX'in çökmesine maruz kalma düzeyiyle ilgili korkularını açıklıyor. Bu arada Tether, Alameda Research'ün başarısızlığının Tether için nasıl bir risk oluşturmadığını açıklayan bir blog bildirisi yayınladı.
Tanınmış Twitter kullanıcısı @kahvezilla, Tether'in FTX çöküşündeki en büyük zayiat olacağına inanıyor.

Kendine özgü internet dedektifi, Alameda Research'ün Tether'in en büyük kullanıcısı olduğu göz önüne alındığında durumun daha da kötüleşebileceğini ortaya çıkardı. Kısa bir Twitter dizisi kullanarak @kahvezilla, Tether'i en çok kullanan kripto firmalarını gösteren bir grafik yayınladı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Alameda araştırması 36.65 milyar dolarla listenin başında yer aldı.

Daha fazla ayrıntı sağlamadan @kahvezilla, Alameda Research'ün USDT'yi kar için kullandığına inanıyor. Bu arada, Tether'in FTX bulaşmasına yönelik olası riskinden korkan tek kişi @kahvezilla değil. Bir diğer önde gelen Twitter kullanıcısı @metabad, konuyla ilgili daha fazla bilgi verdi.

@metabad, Tether girişlerini takip etmenin çıkışlardan daha zor olduğunu savundu. Ayrıca, Tether'in hazinesine geri dönen USDT'nin yüzde 80'inden fazlasının kripto borsalarından geldiğini açıkladı. Karşılaştırıldığında, şimdiye kadar çıkarılan USDT'nin yüzde 70'inden fazlasının çıkışları oldu.

@metabad'a göre, bu işlemlerin göndereni tespit etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. İflas etmiş kripto firmaları, Three Arrows ve Nexo'nun da büyük meblağlar yatırdıkları Terra ağının çökmesinden önce USDT'yi kâr için nasıl kullandıklarına dair örnekler verdi.

Tether, FTX Riskine Maruz Kalma İddialarını Yalanladı

Bu arada Tether, FTX/Alameda başarısızlığına maruz kalmasıyla ilgili havayı temizlemek için bugün bir blog yazısı yayınladı. Blog gönderisinde Tether, FTX/Alameda başarısızlığının farklı kripto endüstrileri için bir başarısızlıklar zincirine yol açtığını kabul etti. Blog yazısı ayrıca, daha fazla şirketin önümüzdeki birkaç hafta içinde iflas ilan edeceğini söyledi.

Ardından, Alameda başarısızlığının Tether veya onun yayınlanan tokeni USDT için büyük bir risk teşkil ettiği iddialarını reddetmek için daha da ileri gitti. Tether, tüm USDT'yi tamamen teminat altına aldığını ve USDT'nin USD ile 1'e 1 paraya çevrilebileceğini açıkladı.

Bu nedenle Tether, Alameda'ya ihraç ettiği herhangi bir USDT'ye hâlâ sahip ve USDT'yi destekleyen teminat ticaret firmasının bilançosunda yok. Ayrıca Alameda'nın USDT'lerini USD karşılığında kullanmaktan başka bir şey yapamayacağını da açıkladı. Blog yazısı ayrıca Tether'in Alameda USDT'yi herhangi bir amaçla asla ödünç vermediğini iddia etti.

Dolayısıyla Alameda veya FTX, Tether'e veya fonlarından herhangi birine hiçbir şekilde borçlu değildir. Tether ayrıca, bilançolarında boşluk olan şirketlerin Alameda'nın çeşitli kripto varlıkları olduğunu ve likit olmayan varlıkları teminat olarak kabul ettiğini açıkladı. USDT ihraççısı, çalışma şeklinin bu olmadığını ekledi.

Tether ayrıca, USDT'yi yalnızca aşırı teminatlandırma ve yüksek likit varlıkları olan bazı müşterilerine borç verdiğini söyledi. Blog gönderisinde ayrıca, Binance ve OKX tarafından Solana blok zincirindeki USDC ve USDT mevduatlarının yakın zamanda askıya alınmasına rağmen Solana USDT için doğal bir risk olmadığı belirtildi. Son olarak gönderi, FTX başarısızlığının USDT veya yayıncısı Tether için hiçbir risk oluşturmadığını yeniden belirterek sona erdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ