En son performans, stablecoin işlemlerinin bazı büyük kartlı ödeme sağlayıcılarının seviyesine ulaşmaya yakın olduğunu gösteriyor.

Tether, Stellar

En son performans, stablecoin işlemlerinin bazı büyük kartlı ödeme sağlayıcılarının seviyesine ulaşmaya yakın olduğunu gösteriyor.
Düzenlemelerin olmaması, tıpkı VISA ve Mastercard'da olduğu gibi, tüketicilerin mikro ödemeler için stablecoin'leri aktif olarak kullanmasının önünde kritik bir engel oluşturuyor.

Stablecoin'ler, dijital varlık piyasasındaki düşüş trendine rağmen kripto ekonomisinin önemli bir parçası haline geliyor. Çoğu borsa, son haftalarda stabilcoin ticaret hacminde bir artış gördü. Yakın zamanda yayınlanan verilerde, Coin Metrics, zincir üstü stablecoin anlaşmalarının 2022'de 7 trilyon dolardan fazla arttığını ve yılı daha fazlasıyla kapatmasının beklendiğini ortaya koydu.

İşlem Hacimlerini Karşılaştırma

İlginç bir şekilde, en büyük kartlı ödeme çözümleri sağlayıcısı olan VISA, yılda yaklaşık 12 trilyon dolarlık işlem gerçekleştiriyor. Bu ölçümler, stablecoin işlemlerinin bazı kartlı ödeme sağlayıcılarının seviyesine ulaşmaya yakın olduğunu gösteriyor. Bazı durumlarda, birkaçını aştı. Son gelişme hakkında konuşan Brevan Howard Digital'in eş başkanı Peter Johnson, stablecoin ödeme anlaşmalarının Mastercard ve American Express'i çoktan geride bıraktığını kaydetti.

Ona göre, 2023 yılına kadar zincir üstü stablecoin işlem hacminin VISA'yı aşacağını öngörüyor. Stablecoin işlem hacminin VISA'yı aştığını ve muhtemelen dört kartlı ödeme sağlayıcısının toplam hacminden daha iyi performans göstereceğini sözlerine ekledi. Bununla birlikte Johnson, zincir üstü stabilcoinlerin, ticaret hacimlerinin büyük bir bölümünü oluşturduğuna inandığı merkezi borsalardaki işlem hacmini içermediğini vurguladı.

Birçok gözlemci, iki varlık arasındaki karşılaştırmanın, iki farklı ekosistemden geldiklerini göz önünde bulundurarak hiçbir temeli olmadığına inanıyor. Bazı gözlemciler, Johnson'ın kredi kartı hacimleri ile kendilerine göre aynı olmayan stablecoin ödemeleri arasında ayrım yapamadığını belirtti. Johnson'ın karşılaştırmasının, stablecoin'in benimsenmesinde önemli bir artışa işaret ettiğini belirtmekte fayda var.

Kredi kartı işlemleri, kullanıcıların harcamalarını içerirken, stablecoin'ler gibi fiat destekli kripto varlıkları, kripto ticareti ile ilişkilendirilir.

Stablecoin İşlemleri Kredi Kartlarını Aşar mı?

Düzenlemelerin olmaması, tıpkı VISA ve Mastercard'da olduğu gibi, tüketicilerin mikro ödemeler için stablecoin'leri aktif olarak kullanmasının önünde kritik bir engel oluşturuyor. Stablecoin'lerle ilgili net yönergeler olmadığından, tüketicilerin varlığı geleneksel ödeme kartlarında olduğu gibi kamu hizmetleri için ödeme yapmak için kullanmaları zor olacaktır. Bununla birlikte, yakında emekli olacak olan Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, önerdiği stablecoin tasarısıyla anlatıyı değiştirmek için harekete geçiyor.

Yeni yasa tasarısı, devlet dışı ve banka dışı platformların, ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) tarafından onaylanan bir federal lisansa sahip olma şartıyla sabit paralar çıkarmasına izin vermeyi amaçlıyor. Stablecoin ihraç edenler, ülkenin kamuyu aydınlatma standardına uymalı, onaylı muhasebe firmalarından tasdikler sağlamalı ve itfa politikalarını açıkça belirtmelidir.

ABD Bankacılık Komitesi üyesi olarak da görev yapan Senatör, 2022 Stablecoin TRUST Yasasının 2023'te çıkacak olan stablecoin yasasının temeli olacağını belirtti. ödeme sistemi ve paranın nasıl kullanıldığı. Kripto endüstrisinin tüm piyasa kapitalizasyonunun, istikrarlı paralar yaklaşık %16,5'ini oluşturuyor ve 140 milyar dolarlık bir değeri temsil ediyor.

Tether'in USDT'si şu anda 66,3 milyar token arzıyla stablecoin pazarına liderlik ediyor ve onu 44,3 milyar ile Circle'ın USDC'si takip ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ