Stablecoinler için, mevzuata uygunluk zor bir iş. Stablecoinler bir rampa olarak kullanımı ile ilgili daha basit bir anlatı tasarlarken, popüler stablecoinler ve kara para aklama ile ilgili suçlamaları içeren son olaylar sorunlu olmuştur.

Tether, Yeni AML Araçlarıyla Güveni Yeniden Kazanmak İçin Chainalysis

Stablecoinler için, mevzuata uygunluk zor bir iş. Stablecoinler bir rampa olarak kullanımı ile ilgili daha basit bir anlatı tasarlarken, popüler stablecoinler ve kara para aklama ile ilgili suçlamaları içeren son olaylar sorunlu olmuştur.

4,6 milyar dolarlık piyasa değeri olan pazardaki en baskın stablecoin olan Tether, 2019'da piyasa manipülasyonu, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamaları ile karşı karşıya kaldı.

Birçok yatırımcı için hileli faaliyetler ve düzensiz bir ekosistem hala kripto peyzajını tanımlamaktadır. Bu tamamen doğru olmayabilir ve kamu hizmeti, kara para aklama ve hileli işlemlerin stablecoinler ve kripto para birimlerinin hala düzenleyiciler ve yatırımcılar için makul bir endişe kaynağı olmasına rağmen, faydada çok fazla değer vardır.

Aslında, yakın tarihli bir CipherTrace raporu, 2019'da 4,5 milyar dolarlık kayıpların sahtekarlık, fonların kötüye kullanılması, döviz korsanları ve hırsızlıklardan kaynaklandığını vurguladı. Burada dikkat çeken nokta, toplam tutarın dışında, doğrudan dolandırıcılık ve suistimal durumlarından kaynaklanan 4,15 milyar dolarlık bir zarara neden olmasıdır.

2019 yılında Tether ve Bitfinex, her iki tarafın da piyasa manipülasyonuna katıldığı iddia edilen bir davaya karıştı. Dava, Tether'i desteksiz USDT basarak yapay talep yaratmakla suçladı.

Uyumluluğu bir öncelik haline getirmek amacıyla, Blockchain analiz şirketi Chainalysis, Tether tokenın tam yaşam döngüsünü yayınlandığı andan itibaren izleyen yeni bir gerçek zamanlı kara para aklama karşıtı (AML) uyum çözümü başlattı. Token tahsis eden kuruluşlar için Chainalysis Know-Your-Transaction (KYT), Tether platformunun, tokenın blok zincirindeki hareketini izlemesini ve şüpheli işlemleri işaretlemesini sağlayacaktır.

Chainalysis'in Kurucu Ortağı ve Baş Strateji Sorumlusu Jonathan Levin, “uygun AML işlem izlemesini yürürlüğe koyarak Tether'ın şeffaflık ve mevzuata uygunluk taahhüdünü göstererek büyüyen kullanıcı tabanı arasında daha fazla güven oluşturduğunu” vurguladı.

Birçoğu, Tether tarafından KYT'nin uygulanmasıyla ilgili en son duyurunun, ekosistem payının USDT ile ilgili birçok sorunlu güven düzeyine değineceğini düşünüyor. Chainalysis KYT, bir API yoluyla entegre edilecek ve token verenlerin büyük hacimli faaliyetleri izlemesine ve yüksek riskli işlemlerin farkında olmasına izin verecektir.

Tether'ın Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, kara para aklamanın önlenmesi ile ilgili uyumluluk aracı konusunda Tether'ın uygulamaya çalıştığını söyledi.

 “Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden biri olarak, sadece düzenleyicilere değil, aynı zamanda herhangi bir zamanda herhangi bir miktarda hacmi işlemek için şeffaf, otomatik uyumluluk çözümlerine sahip olmaktan sorumluyuz. Bu çözüm, düzenleyiciler, kolluk kuvvetleri ve kullanıcılara güveni artıran güvenli bir uyum programı sağlamamıza yarıyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ