ABD Adalet Bakanlığı, Tether'in işlemlerinin kripto para birimleri içerdiğini bankalardan gizleyip gizlemediği iddialarını araştırıyor.

Tether Yöneticilerine ABD Adalet Bakanlığı Tarafından Soruşturma Ne Anlama Geliyor?

ABD Adalet Bakanlığı, Tether'in işlemlerinin kripto para birimleri içerdiğini bankalardan gizleyip gizlemediği iddialarını araştırıyor. Tokenin kara para aklamayı ve diğer suç faaliyetlerini mümkün kıldığı ve finansal istikrarsızlığa neden olduğu konusunda artan endişeler var.

Soruşturmanın ifade ettiği anlam

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Tether yöneticilerini banka dolandırıcılığı yapıp yapmadıklarını belirlemek için araştırıyor. Adsız kaynaklara göre, federal savcılar, tokenin bankalardan işlemlerinin kripto içerdiğini gizleyip saklamadığını ortaya çıkarmak istiyor.

İngiliz Virgin Adaları ve Hong Kong merkezli Tether, en popüler stablecoin haline geldi. Tokenin değeri yaklaşık olarak 62 milyar dolar ve bu da tüm Bitcoin işlemlerinin yarısından fazlasını destekliyor. Bu nedenle, tokene yönelik cezai suçlamalar, ABD hükümetinin dijital para birimleri üzerindeki baskısında kritik bir gelişmeye işaret edecektir.

İddialara yanıt olarak Tether, haberi “eski” ve tıklama tuzağı olarak tasarlanmış olarak itibarsızlaştırdı. Web sitesinde yer alan açıklamanın bir kısmı şu şekilde:

Tether, işbirliği, şeffaflık ve hesap verebilirlik taahhüdümüzün bir parçası olarak ABD Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere kolluk kuvvetleriyle rutin olarak açık bir diyalog içindedir.

Tether ve ABD makamları

2018'den beri federal savcılar Tether'i araştırıyor. Yetkililer, traderların 2017 destansı rallisi sırasında Bitcoin'i yasadışı bir şekilde yükseltmek için tokeni kullanıp kullanmadığını bulmaya çalıştı.

Son zamanlarda yetkililer, Tether ile ilişkili kişilere, dolandırıcılık soruşturmasının hedefi oldukları konusunda onları uyaran mektuplar gönderdi. Duyuruda ayrıca dava açma kararının yakında verileceği de belirtildi. Ayrıca, üst düzey yetkililer, suçlamaların haklı olup olmadığına karar verecekti.

Özellikle, ABD Hazine Bakanlığı gibi yetkililer, stablecoin'lerle ilgili suç faaliyetleriyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Token, düzenlenmiş bankacılık sistemini içermeden havalelere izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle bu, kara para aklama ve diğer suistimalleri mümkün kılabilir. Daha yakın zamanlarda, Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD gözlemcilerini, stabilcoinler de dahil olmak üzere kripto para birimleri ile ilgili düzenlemeler yapmak için “hızlı hareket etmeye” çağırdı.

Ek incelemeler ve davalar

Fitch Ratings kredi derecelendirme kuruluşu gibi ajanslar, stablecoin'lerle ilgili finansal istikrarsızlık konusunda uyardı. Tether, yaratıcılarına göre, gerçek para ve diğer varlıklar aracılığıyla bir ABD dolarına sabitleniyor. İkincisi, ticari kağıt, değerli metaller ve şirket tahvillerini içeriyor. Bu gerçekler, artan stablecoin satış baskısı durumunda, temel varlıkların yetersiz kalacağı endişelerini artırdı. Bu, kısa vadeli kredi piyasalarını istikrarsızlaştırabilir.

Tether için bir başka hassas nokta, New York Başsavcısı Letitia James'in Tether iştiraklerinin kayıpları gizlediğini iddia etmesiydi. James ayrıca firmaların 2017'de bankacılığa erişimleri olmadığı için Tether'in USD'ye sabitlenmesi konusunda yalan söylediğini iddia etti. Bitfinex dahil olmak üzere bağlı kuruluşlar, iddiaları kabul etmeden veya reddetmeden 18,5 milyon dolarlık anlaşmayla iddiaları çözdü.

İlk olarak 2014 yılında yayınlanan Tether, kripto volatilitesi sorununu çözmek için geliştirildi. Token ayrıca, suç faaliyetlerinden korkan bankaların kripto borsaları için hesap açmayı reddetmesi sorununu da çözdü. Ancak Tether, bankaların hala para tutmasını ve müşteri işlemlerini işlemesini gerektiriyor.  

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ