Tether Perşembe sabahı 0,96 doların altına düştü.Stabilcoin, dolar ile sabit bir sabit tutmak için tasarlanmıştır.

Tether

 Tether Perşembe sabahı 0,96 doların altına düştü.Stabilcoin, dolar ile sabit bir sabit tutmak için tasarlanmıştır.

En büyük stablecoin olan Tether (USDT), kripto piyasasındaki bir başka stres işareti olarak Perşembe günü erken saatlerde 0,96 doların altına düştü.

Token, FTX'te 03:15 ET itibarıyla 24 saatlik en düşük 0,956 $'a düştü. Bitfinex'te USDT 0,998 dolardan işlem görüyor. Bitfinex ve stablecoin Tether, aynı ana şirketin yan kuruluşlarıdır.

Son birkaç gün içinde, ABD dolarının fiyatını takip etmesi beklenen Terra'ya özgü algoritmik bir stabilcoin olan TerraUSD (UST) büyük ölçüde sabitlendi.

Hem UST'nin hem de Terra'nın yerel varlığı LUNA'nın pazar çöküşünün tetiklediği devam eden piyasa türbülansı etrafındaki geniş korkular, son günlerde kripto fiyatlarını etkilemiş olsa da, şu anda piyasa olayını neyin yönlendirdiği belli değil. TradingView verilerine göre Bitcoin şu anda Coinbase'de yaklaşık 25.800 dolardan işlem görüyor.

Piyasadaki diğer stablecoin'ler, yazının yayınlandığı an itibariyle USDT'ye karşı primli işlem görüyor. Binance USD (BUSD) ve USD Coin (USDC), Binance'deki işlem çiftleri aracılığıyla sırasıyla 1.08$ ve 1.09$'dan işlem görüyor.

UST'den farklı olarak, USDT bir yatırım varlıkları havuzu tarafından desteklenir ve yatırımcıların herhangi bir zamanda bir USDT'yi 1 ABD Doları karşılığında kullanabilmeleri beklenir.

Tether'in CTO'su Paolo Ardoino, günün erken saatlerinde, stabilcoin operatörünün "USDt itfalarını 1 dolardan onurlandırdığını" ve son 24 saatte 300 milyon dolardan fazlasının "hiç bir ter damlası olmadan" itfa edildiğini söyleyerek güvenini tweetlemişti.

"Tether, dünkü piyasanın ardından beklenen bazı piyasa paniğinin ortasında normal olarak geri ödemeleri işlemeye devam ediyor. Buna rağmen, Tether her zaman yaptığı gibi doğrulanmış müşterilerinin hiçbirine geri ödemeleri reddetmedi ve etmeyecek. Yalnızca son 24 saat içinde, Tether, 300 milyon USDt'den fazla itfayı onurlandırdı ve bugün şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde 1 milyar daha işlem yapıyor."

Ardoino, "Bitfinex'te Tether sabitleyici > 1$, Kraken'de ise 1$'dan biraz daha düşük." "Bu, arbitrajcıların USDt'yi Kraken'de ucuza alıp Bitfinex'te kâr için satmalarına neden oldu. Diğer piyasa yapıcılar Kraken'de USDt'yi < 1$ satın alıp doğrudan 1$'a itfa ederken, yine de kârın tadını çıkarıyorlar."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ