2022'nin ilk yarısında kükreyen bir büyümenin ardından, Circle'ın USDC pazar payı geçen aya göre yüzde 5 oranında düşüş eğiliminde.

Tether

2022'nin ilk yarısında kükreyen bir büyümenin ardından, Circle'ın USDC pazar payı geçen aya göre yüzde 5 oranında düşüş eğiliminde. Son düzenleyici eylemler, Circle'ın 2022'de devam eden büyümesinde bir ganimet oynayabilir.

Kripto para piyasası bu yıl keskin bir düşüş yaşarken, stablecoin verenler arasında yeni bir demleme savaşı yaşandı. Circle'ın USDC stablecoin'i, bugüne kadar yüzde 25 artan piyasa değeriyle oldukça hızlı bir yükseliş kaydetti.

2022'nin başından beri Circle, piyasadaki likidite talebini karşılamak için giderek daha fazla USDC stablecoin ihraç ediyor. Şu anda, piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para birimi olan Circle'ın USDC'si, Tether USDT ile arasındaki farkı oldukça hızlı bir şekilde kapatıyor. Tarih itibariyle USDC'nin 53,5 milyar dolarlık bir piyasa değeri varken, Tether'in piyasa değeri 67,5 milyar dolar olmuştur.

Ancak son bir ayda işler değişti! Kükreyen USDC stablecoin pazar payı, 56 milyar dolarlık zirveden yüzde 5 düşerek 53.6 milyar dolara düştü. Öte yandan, Tether'in USDT'si kayıp zemin kazanmaya çalışıyor. Tether'in USDT'si, son 30 günde 2 milyar dolardan fazla ekleyerek dipten yüzde 3'ün üzerinde pazar payı kazandı. VanEck stratejisti Gabor Gurbacs buna işaret ederek şunları yazıyor:

Görünüşe göre son 1 ayda yaklaşık 1 milyar dolar USDC'den USDT'ye kaymış. ABD'de kripto şirketlerine ve tokenlerine  karşı son düzenleyici baskıdan sonra, kurumlar ve daha büyük oyuncular ABD dışında paralarıyla daha güvende hissederse şaşırmam.

ABD Düzenleyicileri Suçlanacak Mı?

Son birkaç hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri, kripto şirketlerini çökerten bazı güçlü düzenleyici önlemler başlattı. Geçen hafta ABD Hazinesi, Tornado Cash'in dünya çapında kara para aklamak için bir araç olarak nitelendirdiği kripto karıştırıcıyı tamamen yasakladığını duyurdu.

Haberin ardından Circle, ABD Hazinesi tarafından belirtilen hesap adreslerindeki USDC'yi hemen dondurdu. Bunlar Tornado Cash hizmetlerini kullanan adreslerdi. Birçok endüstri uzmanı, ABD düzenleyicilerinin ağır bir eylemi olarak nitelendirdi. Popüler kripto yatırımcısı Ryan Sean Adams şunları belirtiyor:

Bugün ABD, Tornado Cash adlı bir gizlilik hizmetiyle ilişkili Ethereum adreslerini onayladı. Circle, bu hesaplardaki USDC'yi hemen dondurdu. GitHub, Tornado'ya katkıda bulunanları askıya aldı. Ağabeyin kriptoya yönelik saldırısının açılış fotoğrafını bekliyorsanız, işte buydu.

Bununla birlikte, Tornado Cash yasağı oldukça yeni bir olaydır ve USDC pazar payı bundan önce düşüşe başlamıştır. Bununla birlikte, hala yüzde 25'lik bir artışla bugüne kadar duruyor. Ayrıca, kripto piyasası çöküşü sırasında USDC'nin artan pazar payı, Circle'ın piyasa talebine hizmet etme kararlılığını gösteriyor.

USDC, 2022 Sonuna Kadar USDT'yi Geçecek Mi?

Birkaç piyasa analisti, Circle'ın USDC stabilcoin'inin muhtemelen Tether'in USDT'sini geçerek piyasa değerine göre en büyük stabilcoin olabileceğini tahmin ediyor.

Öte yandan, Terra LUNA ekosistemi çöküşü sırasında Tether'in USDT'si, stabilcoin değerinin 95 sente düşmesiyle bir depeg yaşadı. Bu da biraz Circle'ın USDC lehine oynadı. USDc'nin USDT'yi geçebilmesinin kritik bir nedenini açıklayan CNBC şöyle yazıyor:

Circle, USDC'nin açık kaynak olmasını ve tüm büyük blok zincirlerinde kullanılabilir olmasını sağlamak için özel özen ve çaba göstermiştir. Bu, geliştiricilerin, hazır bir API aracılığıyla web sitelerinde ve uygulamalarında USDC'yi bir ödeme protokolü olarak kolayca dahil etmelerine yardımcı olur.

İşletmeler ve girişimciler, artık sınır ötesi işlem yapmayı çok daha kolay bulacak ve birileri işlem ücreti olarak pastadan pay almadan uluslararası işletmelerinin gelişmesine izin verecek.

Bu, USDC'nin küresel likiditesi nedeniyle hem bireyler hem de işletmeler arasında daha fazla kabul gördüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, ABD düzenlemelerinin Circle'ın büyümesinin çarkında bir anahtar oynayıp oynamayacağını göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ