Bu yazımızda sizlere Tezos (XTZ) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Tezos (XTZ) Nedir? Detaylarıyla Kripto Para Birimi XTZ Token

Bu yazımızda sizlere Tezos (XTZ) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos (XTZ) Tezos, yüksek maliyetli zor çatallanma senaryolarından kaçınmak için yönetişimin verimli ve sürdürülebilir bir şekilde demokratikleştirildiği dijital bir devlet fikrine dayanan akıllı sözleşmeleri ve dapp'leri destekleyen bir blok zinciri platformudur.

2017 yılında Tezos ICO, BTC ve ETH'de 232 milyon dolar toplayarak sektördeki en büyük ICO'lardan biri haline geldi. İsviçre merkezli Tezos Vakfı, protokolün daha geniş çapta benimsenmesini desteklemek için çabalara öncülük ediyor.

Ağ içinde, XTZ tüm işlemler için kullanılan tokendir. Liquid Proof-of-Stake ve zincir üzerinde yönetişim gibi özelliklerin dahil edilmesiyle, iş hacmi daha yüksek bir ademi merkeziyetçilik seviyesi için alınıp satılır.

Tezos, Turing tam sözleşmelerinin tam desteğiyle Liquid Proof of Stake (LPoS) 'a güveniyor. Tezos ağında, blok üretimi pişirme olarak adlandırılırken, doğrulayıcılar fırıncılar olarak bilinir.

Tezos (XTZ)

Tezos'un temel özellikleri şunları içerir:

Liquid Proof-of-Stake (LPoS): Tezos, yönetişimin ademi merkeziyetini en üst düzeye çıkarmak ve her boyuttaki XTZ sahipleri arasında katılımı teşvik etmek için tasarlanmış bir Proof-of-Stake fikir birliği mekanizması kullanır. LPoS, ağ ile genişleyebilen ve paydaşların diğer sahiplere haklarını devretmesine olanak tanıyan dinamik bir doğrulayıcılar kümesine sahiptir.

Zincir içi yönetişim: Tüm paydaşlar, yetkilendirme yoluyla doğrudan veya dolaylı olarak protokol yönetişimine katılabilir. Bir seçim döngüsü, paydaşların değişiklikler önermesi ve bir anlaşmaya varması için bir prosedür sağlar.

Kendi kendine değişiklik: Protokol, ağı iki farklı blok zincirine ayırmak zorunda kalmadan "kendini yükseltebilir". Protokolün yönlerini değiştirme kararları, paydaşlar topluluğundan alınır ve zincir içi yönetişim süreci aracılığıyla uygulanır. Kendi kendini değiştirme, protokol değişiklikleri için koordinasyon ve yürütme maliyetlerini azaltmak ve ağ yinelemeleri arasında daha yumuşak bir geçiş sağlamak için tasarlanmıştır.

Tezos'un temel özellikleri

Birçok blok zinciri protokolünün karşılaştığı yönetişim sorunlarını hafifletmek için Tezos, her şeyden önce temel fikir birliği algoritmasına dayanan bir dizi öncü özellik kullanır. Liquid Proof of Stake terimi Tezos tarafından kullanılan modeli EOS veya NEO gibi Delegated Proof of Stake (DPoS) zincirlerinden ayırmak için seçildi. DPoS blok zincirleri, blok üretim haklarını bir dizi aktif blok üreticisi arasında eşit olarak paylaştırırken, LPoS, blok üretimi olasılığını her doğrulayıcı tarafından tutulan hissenin oranına göre tayin eder; ve sistemdeki fırıncı sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Protokolün tanıtımı ve yönetiminden İsviçre merkezli Tezos Vakfı sorumludur. Vakıf, çeşitli ilgili yönlere odaklanan altı komiteye bölünmüştür. Vakıf; Vakıf Konseyi, Yürütme Kurulu, Denetim Komitesi, Yatırım Komitesi, Teknik Danışma Komitesi ve Aday Gösterme Komitesinden oluşmakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ