Blockchain veri kürasyonu “artık açık, rekabetçi bir pazar.” Bu, bugün blok zinciri indeksleme araçlarını oluşturma ve düzenleme sürecini merkezden uzaklaştırmayı amaçlayan yeni özellikler yayınlayan The Graph'e göre böyle.

The Graph Kullanıcıları Artık Blockchain Verilerini Küratörlük Yaparak Para Kazanabilir

Blockchain veri kürasyonu “artık açık, rekabetçi bir pazar.” Bu, bugün blok zinciri indeksleme araçlarını oluşturma ve düzenleme sürecini merkezden uzaklaştırmayı amaçlayan yeni özellikler yayınlayan The Graph'e göre böyle.

The Graph, Ethereum blok zinciri ve Gezegenler Arası Dosya Sistemi boyunca birçok farklı işleme dağılmış bilgileri almak ve birleştirmek için şirketin "alt grafikler" olarak adlandırdığı Uygulama Programlama Arayüzlerini (API'ler) kullanan Ethereum geliştiricileri arasında popüler bir araç haline geldi. (IPFS).

Diğer şeylerin yanı sıra, San Francisco merkezli girişimin bugün piyasaya sürdüğü yeni araçlar, kullanıcıların alt grafikleri düzenlemesini kolaylaştıracak ve hatta kârlı hale getirecek. Buradaki fikir, bunun, geliştiricilerin, merkezi bir toplayıcıya veya yayıncıya ihtiyaç duymadan yararlı olanları keşfetmesini kolaylaştırmasıdır.

Küratörlük Altyazıları

The Graph kullanıcıları, bir DApp için gereken belirli veri türlerini (örneğin, merkezi olmayan video akışı hizmeti LivePeer) sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için oluşturulmuş alt grafikleri zaten küratörlüğünü yapıyor.

Ancak The Graph protokolünü oluşturan Edge & Node'un kurucu ortağı Yaniv Tal, The Block ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, küratörlüğün Perşembe günü kürasyon pazarının başlatılmasıyla "ciddi olarak" başlayacağını söyledi.

Girişim, The Graph'in ademi merkeziyetçilik çabalarının bir parçası. Platform, merkezi olarak barındırılan bir hizmetten, merkezi olmayan bir ağ tarafından yürütülen bir hizmete geçiyor.

Şimdiye kadar 20.000 geliştirici, The Graph'ın merkezi barındırma hizmetinde barındırılan 16.000 alt yazı oluşturdu. Sekiz DApp - LivePeer, Audius, UMA, mStable, Reflexer, Opyn, PoolTogether, DODO - The Graph'ın merkezi olmayan protokolüne geçti.

Yeni küratörlük pazarı, Tal'in geçen yıl bir kesintinin birçok uygulamayı çevrimdışı duruma getirmesinin ardından vaat ettiğiyle aynı doğrultuda. Sonunda geliştiricilerin alt grafiklerini doğrudan The Graph'in barındırılan hizmetine yayınlamak zorunda kalmayacaklarını ve "bağımsız dizin oluşturucuların" "açık bir pazarda düğümleri çalıştıracağını ve sorguları işleyeceğini" söyledi. “Küratörlerin” “verileri organize edeceğini ve hangi alt grafiklerin yararlı ve doğru olduğunu bildireceğini” ekledi.

Edge & Node ürün müdürü Baptiste Greve, bir alt grafikte sinyal vermenin bir hisse senedinde hisse satın almaya benzediğini söyledi. Bireysel bir alt grafiğin yararlı bilgiler içerdiğini belirtir. Başkaları alt grafiğin faydası konusunda hemfikirse, onlar da bunun için sinyal verecektir. Alt grafiğin sahip olduğu daha fazla sinyal, daha sonra bir ödüle dönüştürülebilecek sorgu ücretleri üretme olasılığı daha yüksektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ