Ethereum tarihindeki en önemli yükseltme olan The Merge etrafındaki sisi temizleyin. İşte diğerleri arasında öne çıkan beş yanlış anlama.

The Merge, Beklenen Ethereum Yükseltmesi Hakkında En Önemli 5 Yanlış Anlama

İki blok zincirinin (Mainnet Ethereum ve Beacon Chain) birleşmesini içeren Ethereum'un ( ETH ) yaklaşmakta olan yükseltmesi The Merge etrafındaki heyecan, toplulukta bilmeden söylentileri teşvik etti.

Ethereum tarihindeki en önemli yükseltme olarak adlandırılan The Merge, gerçekten de Ethereum blok zinciri için iş kanıtının (PoW) sonunu işaret ediyor. Ancak, burada diğerleri arasında öne çıkan beş yanlış anlama var.

Yanlış 1: Birleştirmeden sonra Ethereum gas ücretleri düşecek

Ethereum'un yaklaşan yükseltmesi, Ethereum'un rezil gaz ücretlerini (işlem ücretleri) azaltacak, yatırımcılar arasında dolaşan en büyük yanılgılardan biridir. İndirimli gaz ücretleri her yatırımcının istek listesinin başında gelirken, Birleştirme, Ethereum blok zincirini PoW'dan hisse kanıtına (PoS) geçirecek bir fikir birliği mekanizması değişikliğidir .

Bunun yerine, Ethereum'daki gaz ücretlerini düşürmek, ağ kapasitesini ve verimini genişletmek için çalışmayı gerektirecektir. Geliştirici topluluğu şu anda işlemleri daha ucuz hale getirmek için toplama merkezli bir yol haritası üzerinde çalışıyor.

Yanlış 2: Birleştirmeden sonra Ethereum işlemleri daha hızlı olacak

Ethereum işlemlerinin gözle görülür şekilde daha hızlı olmayacağını varsaymak güvenlidir. Ancak, Beacon Chain doğrulayıcıların her 12 saniyede bir, Mainnet'te yaklaşık 13.3 saniye olan bir blok yayınlamasına izin verdiğinden, bu söylentide bazı gerçekler var.

Ethereum geliştiricileri, PoS'a geçişin blok üretiminde %10'luk bir artış sağlayacağına inansa da, hafif iyileşme kullanıcılar tarafından fark edilmeyecektir.

Yanlış 3: Birleştirme, Ethereum blok zincirinin hizmet dışı kalmasına neden olur

The Merge'den Ethereum için olumlu sonuçlar öngören yanlış anlamaların aksine, popüler bir söylenti, planlanan yükseltmenin Ethereum blok zincirini bir an için çökerteceğini öne sürüyor.

Geliştiriciler, PoW kullanılarak oluşturulmaktan PoS kullanılarak oluşturulmaya geçiş blokları nedeniyle hiçbir kesinti beklemezler.

Yanlış 4: Yatırımcılar, Birleştirmeden sonra stake edilen ETH'yi geri çekebilecekler

ETH tarafından 1:1 destekli bir kripto para birimi olan Stake ETH (stETH), şu anda Beacon Chain'de kilitli durumda. Kullanıcılar stETH varlıklarını geri çekmeyi çok isterken, geliştirici topluluğu yükseltmenin bu değişikliği kolaylaştırmadığını onayladı.

stETH varlıklarının geri çekilmesi, Şanghay yükseltmesi olarak bilinen Merge'den sonraki bir sonraki büyük yükseltme sırasında kullanıma sunulacaktır. Sonuç olarak, varlıklar birleşmeden sonra en az 6-12 ay boyunca kilitli ve likit olmayan kalacaktır.

Yanlış 5: Doğrulayıcılar, Şanghay yükseltmesine kadar ETH ödüllerini geri çekemeyecek

stETH, Shangai yükseltmesinin ardından para çekme işlemleri devam edene kadar yatırımcılar için bloke olarak kalırken, doğrulayıcılar, yürütme katmanından veya Ethereum Mainnet'ten blok teklifleri sırasında kazanılan ücret ödüllerine ve maksimum çıkarılabilir değere (MEV) anında erişebilecekler.

Ücret tazminatı yeni verilen tokenler olmayacağından, doğrulayıcıya hemen sunulacaktır.

Ethereum'un kullanılmayan potansiyeli konusundaki görüşlerini paylaşan Polygon kurucu ortağı Mihailo Bjelic, Cointelegraph'a Ethereum için yeni bir ölçeklendirme çözümü olan zkEVM Rollups'ın akıllı sözleşme protokolünün işlem hacmi açısından Visa'yı geride bırakmasına izin vereceğini söyledi.

Polygon'un diğer kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Ethereum ücretlerini %90 oranında azaltan ve işlem hacmini saniyede 40-50 işleme çıkaran çözümü tasarlarken Bjelic'in düşüncelerini yineledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ