9 Aralık'ta Las Vegas'ta düzenlenen Elev8CON'da konuşan Ticketmaster’ın blockchain ürünleri başkan yardımcısı Sandy Khaund bir konuşma yaptı.

Ticketmaster, Milyonlarca Bilet Satışını Desteklemek İçin Akıllı Sözleşmeleri Kullanmak İstiyor

9 Aralık'ta Las Vegas'ta düzenlenen Elev8CON'da konuşan Ticketmaster’ın blockchain ürünleri başkan yardımcısı Sandy Khaund, akıllı sözleşmelerin 2025 yılına kadar 6.23 milyar dolara ulaşması beklenen bir pazar olan biletleme endüstrisine getirebileceği değeri tartıştı.

Khaund, ölçeklendirilebilirlik, diğer hizmet sağlayıcılarla sorunsuz entegrasyon ve yeni gelir fırsatları için genişletilebilirlik yaratmak için bilet sağlayıcıların akıllı sözleşmeler gibi bilet işlemeyi düşünmesi gerektiği fikrini vurguladı.

Khaund sahnede, “Hedefimiz akıllı sözleşmeler ve blok zinciri teknolojisi kullanarak 400-500 milyon bilete destek olmak” açıklamasını yapıyor.

Bu yılın başlarında, Ticketmaster 73 milyon konser bileti sattığını ve 4 milyon dolar değerinde gelir elde ettiğini açıkladı. Khaund'a göre, Ticketmaster yılda 475 milyon biletten sorumlu.

Bu sayı artmaya devam ederken, Khaund, Ticketmaster'ın sadece blok zincirinin müşterilere getirebileceği iş değerine odaklandığını belirterek şu ifadelere yer veriyor:

“Biz biletlerin doğru ellerde olmasını sağlarken, hayranlarının biletlerinden daha fazla değer elde etmelerini istiyoruz. Blockchain, biletleme endüstrisini dijital olarak tanımlamak için akıllı sözleşmeler kullanarak bunu yapabilen tek teknoloji. ”

Akıllı sözleşmeler, alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmanın şartlarını kod satırlarına yazılan kendiliğinden yürüten sözleşmelerdir. Akıllı sözleşmelerde yer alan kod ve anlaşmalar, bir blok zinciri ağında bulunur ve işlemleri izlenebilir ve geri alınamaz hale getirir.

Ticketmaster, Khaund’ın önceki şirketi olan Upgraded'i satın aldıktan sonra geçen yıl biletlere akıllı sözleşmeler yapmayı düşünmeye başladı. Ticketmaster, Biletleri biletleme işlemini korumak ve iyileştirmek için şifreli barkodlar üzerinden çalışan etkileşimli birimler halinde dijitalleştirmek için Upgraded’in blockchain teknolojisini kullanmayı planladı. Khaund açıklamalarının devamında şu ifadelere yer veriyor:

Ticketmaster, neredeyse 40 yıllık bir teknolojiye sahip. Blockchain ağında akıllı sözleşmeler kullanmak, sattığımız her bilet için kod yazarak Ticketmaster için benzersiz bir sistem oluşturur. Bilet çevresinde gizlilik ve optimizasyon sağlamak üzere bunu özel bir blockchain ağı üzerinden yürütüyoruz.

Pearl Jam Kullanım Durumu

Bunun nasıl çalıştığını açıklamak için Khaund, Ticketmaster tarafından akıllı sözleşmeler kullanılarak gerçekleştirilen son bir kullanım durumunu açıkladı. “Pearl Jam” kullanım durumu olarak adlandırılan örnekle ilgili Khaund, Pearl Jam'in evsiz nüfus için para toplamaya yardımcı olmak için bir dizi şehir gösterisi yaptığını belirtti. Pearl Jam'in bilet başına 150 dolar talep etmek istediğini ve bu biletler bu miktarın üzerinde satıldığında sorunlu hale geldiğini belirtti.

“Bazı insanlar, bu fiyattan satın alsalar bile, bilet başına 150 dolardan fazla ödemek istedi. Bu biletleri devredilemez hale getirmemiz gerekiyordu, bu yüzden iki bilet verdik. İlki veren kişiye gitti ve devredilemedi. İkinci bilet sadece bir kez devredilebilirdi. Bunu, 15 dakika içerisinde, transferler üzerinde ve bir transfer sayacıyla birlikte, devirlerin etrafında geçersiz kılma işlevini içeren bu kullanım davası için akıllı bir sözleşme yazdık ”

Bu kullanım durumu etkileyici olsa da, Khaund ayrıca insanların kullanıldığını fark etmeden blok zinciri kullanmanın önemini de belirtti.

“İnsanların ürünlerimizi beğenmesini istiyoruz. Bu son kullanıcılar için teknolojiyle ilgili değil. ”

Blockchain'i benimsemeyi sürdürmeye devam etmek için Khaund, Ticketmaster'ın ilerlemeye devam eden üç ana hedefe - entegrasyon, performans ve genişletilebilirliğe- odaklandığını belirtti.

“Görevimiz, biletlerin entegrasyon işleminin SafeTix gibi diğer sistemlerle sorunsuz olmasını sağlamak. Ayrıca müşterilerimiz için gecikme süresi olmayacak milyonlarca bileti desteklemeyi planlıyoruz. Sonunda biletleri daha akıllı hale getirmeyi planlıyoruz. Bu teknoloji, doğası gereği programlanabilir ve yaratıcı kullanım durumları bulmaya devam etmemiz gerekiyor. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ