Küçük ada Tonga Krallığı, Cuma günü meydana gelen yanardağ ve tsunami sonrasında 40.000 doların üzerinde Bitcoin bağışı aldı.

 Küçük ada Tonga Krallığı, Cuma günü meydana gelen yanardağ ve tsunami sonrasında 40.000 doların üzerinde Bitcoin bağışı aldı.Eski Tongan milletvekili daha önce, kripto varlığını yasal ihale olarak benimsemenin yanı sıra ülkede jeotermalle çalışan Bitcoin madencilik merkezleri kurmaktan bahsetmişti.

Az bilinen Pasifik ada ülkesi Tonga, Cuma günü başlayan bir sualtı volkanik patlaması ve bunun sonucunda ortaya çıkan tsunami yüzünden sarsılıyor. Patlama Hunga Tonga-Hunga Ha'apai yanardağında gerçekleşti ve kelimenin tam anlamıyla dünyanın yarısına şok dalgaları yaydığı söyleniyor.

Hükümetin “benzeri görülmemiş bir felaket” olarak adlandırdığı şeyden bu yana, çeşitli kurtarma ve yardım çalışmaları başlatıldı ve uygulandı. Bunlar arasında eski Tongalı milletvekili ve Bitcoin savunucusu Lord Fusitu'a tarafından kurulan Bitcoin tabanlı bir Tonga yardım fonu var. Fon, kripto sahipleri sempatilerini ve yardım operasyonlarına yardımcı olmak için Bitcoin bağışlama niyetlerini ifade ettikten sonra oluşturuldu. Düzinelerce insan, politikacının ülkenin BTC cüzdanına kripto bağışı çağrısını paylaştı. Canlı yayına girdikten sonraki üç gün içinde 250 ayrı Bitcoin (BTC) bağışı yapıldı ve bu da 40.000 doların üzerinde bir bağışla sonuçlandı.

Şu anda, sualtı patlamasının yol açtığı hasarın boyutu belirsizdir, ancak insani bir kriz olasılığı vardır. Bir denizaltı kablosunun kopmasının ardından dünyanın geri kalanıyla iletişim ciddi şekilde engellendi. Ek olarak, devasa bir kül bulutu ülkeyi kapladı ve Tonga'ya güvenli insan uçuşları yapma şansını azalttı. Adadaki olaylarla ilgili bilgilerin çoğu çoğunlukla keşif uçaklarından geliyor. Hükümet şimdiye kadar Tonga'nın küçük dış adalarından birindeki evlerin yıkılmasının yanı sıra üç kişinin öldüğünü bildirdi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) şu anda, ortaya çıkan krizin ortasında Tonga'yı desteklemek için diğer BM kurumları ve ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Öncelikler iletişim, lojistik, su ve sanitasyondur.

Tonga, Bitcoin'i Yasal İhale Olarak Görüyor

Unutulmamalıdır ki Lord Fusitu'a, El Salvador'un kripto konularındaki cesur hareketlerinden ilham alarak Tonga Krallığı'nın Bitcoin'i kucaklayabileceği çeşitli yollar hakkında konuştu. Bunlardan biri, tıpkı El Salvador'da olduğu gibi Tonga'nın volkanlarından gelen jeotermal enerjiyle çalışan Bitcoin madencilik tesisleri kurmak. Tanrı'ya göre, ülkede her biri tam zamanlı olarak 95.000 megavat üreten 21 yanardağ var. Bu nedenle tek bir yanardağ, Tongan ailelerine verilecek olan günlük 2.000 $ değerinde Bitcoin üretebilir.

Geçilmesi durumunda tarih yazabilecek ikinci teklif, Bitcoin'i ülkede yasal ihale yapmaktır. Aynı şey için bir parlamento oylamasının Mayıs ayında yapılması planlanıyor. Şu anda, El Salvador, bu tür dönüm noktası yasalarına sahip tek ülkedir. Bir tweet dizisinde Lord Fusitu'a, bunun bu yıl Kasım veya Aralık gibi erken bir tarihte gerçekleşebileceğini söylüyor.

Lord Fusitu'a'ya göre, Bitcoin'i Tonga finansal sistemine tanıtmak, havalelere büyük ölçüde yardımcı olabilir. Yurt dışından gelen para, ülkenin GSYİH'sının yüzde 38'ini ve yüzde 41,1'ini oluşturuyor. Ayrıca BTC'yi ülkesi ve ekonomik olarak zor durumda olan diğer ülkeler için enflasyonist bir koruma olarak destekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ