Solend'in balina hesaplarının kontrolünü ele geçirmek için acil durum yetkilerini yürürlüğe koyma kararı büyük tepki gördü.

Topluluk Tepkisinden Sonra, Solana Tabanlı Solend Protokolü Balina Hesabını Kontrol Etme Kararını Geri Çekti

Solend'in balina hesaplarının kontrolünü ele geçirmek için acil durum yetkilerini yürürlüğe koyma kararı büyük tepki gördü. Topluluk, şeffaf olmayan bir süreç olarak adlandırırken, “yerelleşme” hakkında daha fazla soru yöneltti.

Solend, Solana'nın (SOL) yükselen fiyatıyla bir öncekini sona erdirmek için yeni bir teklifte bulunur ve onlara bir nefes verir.

Kripto alanında merkezi olmayan finans DeFi  pazarından kaynaklanan büyük likidite endişeleri var. 19 Haziran Pazar günü, Solana merkezli kredi platformu Solend, Solend Labs'a balina hesaplarının kontrolünü geçici olarak devralması için acil durum yetkileri verecek bir SLND1 önerisi başlattı.

Solend, kararın bir Solend balinasının kullanıcıları riske atan son derece büyük bir marj pozisyonuna sahip olması nedeniyle likidite risklerini azaltmak için geldiğini söyledi. Solend, önerisini şu sözlerle gerekçelendirdi:

SOL 22.30$'a düşerse, balinanın hesabı borçlarının %20'sine (~21 milyon$) kadar tasfiye edilebilir hale gelir. Tasfiye memurları genellikle DEX'lerde satış yaptığından, piyasanın böyle bir etkiyi emmesi zor olurdu. En kötü durumda, Solend kötü borçla sonuçlanabilir. Bu, Solana ağını zorlayarak kaosa neden olabilir.

Solend, acil durum yetkilerini uygulama kararının, tasfiyeyi tezgah üstü (OTC) zarif bir şekilde ele almak olduğunu söyledi. Lider platform Solend'in, DEX platformundaki yüzde 46'ya karşı bu hareketle kaymayı yüzde 3 oranında kontrol etmesi bekleniyor.

Solend Devasa Bir Topluluk Tepkisiyle Karşı Karşıya

Öneri yüzde 97,5 lehte oy almış olsa da, bu tür acil durum yetkilerini uygulamak için “merkezi olmayan” bir protokol için topluluktan büyük bir tepki geldi. UXTO kıdemli analisti Dylan LeClair şunları yazdı: Mutlak komedi. @solendprotocol, Solana üzerine kurulu sözde "merkezi olmayan" bir borç verme protokolü, zorunlu tasfiye olasılığını ortadan kaldırmak için acil durum yetkilerine sahip bir balina hesabını devralmak için "oy kullandı". Sadece isim olarak “Merkezi Olmayan”.

@WeekInEthNews'in kurucusu Evan Van Ness şunları söyledi: "Sqlana'nın Solend kaldıraç platformu, bir balinanın hesabını kontrol etmek için sahte bir oy kullandı, böylece likiditeye uğramaz ve $SOL sunucusunu tekrar çökmez. Solend, Solana'nın resmi portföy şirketidir. İçeriden öğrenilen anlaşmalar. Merkezi sunucular. CeFi'nin tanımı budur. Sahte ve şeffaf olmayan bir siyasi süreç yoluyla içeridekiler için kurtarma paketleri”.

Solend Düzeltici Önlemleri Başlatır

Büyük bir topluluk tepkisinden kısa bir süre sonra Solend, hasar onarımını yapma zamanının geldiğini biliyordu. Ayrıca, SOL fiyatı, daha geniş piyasa toparlanmasının bir parçası olarak şimdilik 32 doları aştı. Bu, Solend'in geri bildirime dikkat etmesi için biraz zaman verir.

Böylece, önceki SLND1 teklifini geçersiz kılmak için Solend yeni bir teklif SLND2 başlattı. Duyuru notları:

SLND1 ve yürütülme şekli hakkındaki eleştirilerinizi dinliyorduk. SOL'ün fiyatı istikrarlı bir şekilde artıyor, bize daha fazla geri bildirim toplamak ve alternatifleri düşünmek için zaman kazandırıyor. 1 günlük oylama süresinin hala kısa olduğunun farkındayız, ancak sistemik riski ve normal kullanıcıların USDC'yi çekemeyeceği gerçeğini ele almak için hızlı hareket etmemiz gerekiyor.

Solend ayrıca, kullanıcıların fonlarını korumayı taahhüt ettiğinden emin oldu. Ayrıca, topluluğa bu konuda mutlak şeffaflık konusunda güvence verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ