Piyasa bir dizi olumsuz haberden ciddi şekilde etkilendiğinden, durum son aylarda kripto alanı için pek olumlu görünmüyor.

 Tornado Nakit Kripto Piyasasını Etkileyen Yasal Sorunlar

Piyasa bir dizi olumsuz haberden ciddi şekilde etkilendiğinden, durum son aylarda kripto alanı için pek olumlu görünmüyor. 8 Ağustos'ta ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Tornado Cash dijital para birimi karıştırma hizmetine karşı yasal yaptırımlar yayınladı.

Düzenleyiciye göre, 2019'daki başlangıcından bu yana platform, 7 milyar dolara kadar olduğu tahmin edilen bir dizi yasadışı kara para aklama faaliyeti için kullanıldı. Bu toplamın, Lazarus Group (Kuzey Kore'nin sponsor olduğu hack grubu) 455 milyon doları kontrol ediyor. Buna ek olarak, Tornado Cash, Bitcoin Magazine'in bildirdiği gibi, Haziran ayında Harmony Bridge saldırısından elde edilen 96 milyon doların üzerinde ve bu ayın başlarında Nomad soygunundan elde edilen 7,8 milyon doların üzerinde yasadışı fonun suçluların aklanmasına da yardımcı oldu.

ABD hükümetinin eylemlerinin bir sonucu olarak, piyasadaki özel madeni paraların fiyatı feci şekilde düştü. Ayrıca, bir ekip üyesi, durum "tüm geliştiriciler için tehlikeli" olduğu için Tornado Cash DAO'nun "üyeleri güvende tutmak ve yasal sorunlardan kaçınmak için" çalışmadığını doğruladı. Tornado Cash ekosisteminin dışındakiler bile.

Ancak, her şeyden önce, bir kripto para birimi karıştırma hizmetinin ne olduğunu anlamak gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, bu hizmet, hiç kimsenin tokenin kaynağını izleyememesi için varlıklarla ilişkili izleri kaldırmak için tanımlanabilir veya hain kripto fonlarını karıştırır.

Tornado Cash Yaratıcısının Tutuklanması Bir İsyan Dalgasına Yol Açtı

12 Ağustos'ta Tornado Cash'in yaratıcısı Alexey Pertsev, Hollanda makamları tarafından tutuklandı. Hollanda'nın mali suç düzenleyicisi  Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Kurumu tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, parçalar "finansal akışların gizlenmesi" ile bağlantılı olarak tutuklandı. Suç ve kara para aklamayı kolaylaştırın”.

Kötü adamların Tornado Cash'i suç gelirlerini gizlemek için kullanması mümkün olsa da, hizmet aynı zamanda çok çeşitli meşru faaliyetleri de kolaylaştırıyor. Hollanda polisi şu ana kadar Pertsev'in hangi düzenlemeleri ihlal ettiğini tam olarak açıklamazken, çok sayıda medya spekülasyon yaptı ve neden tutuklandığına dair farklı açıklamalar yaptı. Bu nedenle, Tornado yaratıcısı tutuklandı, ancak hala herhangi bir yanlışlıkla suçlanmadı.

Pertsev'in tutuklanmasının ardından, 20 Ağustos'ta Amsterdam'ın Dam Meydanı'nda toplanan çok sayıda protestocu, yetkililerin konuyla ilgilenmesinden duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi. Bu protestocular tutuklamayı çevreleyen yasal meseleler hakkında doğrudan yorum yapmasalar da, Pertsev'i içeren davanın hızla büyüyen Web3 ekosistemi için kasvetli bir gelecek konusunda uyardığını iddia ediyorlar. . Sadece bu değil, aynı zamanda olayın mevcut Hollanda blok zinciri ekosistemini hayal kırıklığına uğratan bir “ürpertici etkiye” sahip olabileceğine de inanıyorlar.

Merkezi olmayan ödeme ağı Fuse'dan Mark Sargon, gelecekte bu tür durumlardan kaçınmak için bir geliştiricinin sadece bir kod yazdığı için tutuklandığını görmekten hayal kırıklığına uğrasa da, kripto finans kurumlarının - özellikle de ana akım piyasanın benimseneceğini düşünenlerin yakında olacağını söyledi. Kullanıcının kişisel gizliliğini sağlarken mevcut güvenlik sorunlarını sınırlamak için düzenleyicilerle görüşmeye hazır olun.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ