Tüccarlar Bitcoin short pozsiyonlarının Binance Futures'ta haksız yere kesildiğini iddia ediyorlar, ancak bu sürece otomatik kesinti deniyor ve işte bu yüzden oluyor.

Traderlar Binance

Tüccarlar Bitcoin short pozsiyonlarının Binance Futures'ta haksız yere kesildiğini iddia ediyorlar, ancak bu sürece otomatik kesinti deniyor ve işte bu yüzden oluyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı aniden 9.500 $ 'dan 8.100 $' a düştüğü için Binance'deki bazı trader'lar kazanan short işlemlerinin haksız bir şekilde kısıldığını iddia ettiler.

AthenaBank adında bir tüccar 10 Mayıs'ta şunları yazdı:

Daha düşük ödeme? Binance, yatırımımı 7 kez yaptıktan sonra short pozisyonunu kapattı. Neler oluyor? Short pozisyonum nerede? BTC 8.000 dolara düştü. Farkı kim öder?

Ancak, short pozisyonlarının kapanması sistematikti ve sürece otomatik kesinti deniyor.

Vadeli işlem piyasasında, tüccarlar daha büyük sermaye ile ticaret yapmak için borç veya kaldıraç kullanır. Binance, örnek olarak, bir yatırımcının başlangıç sermayesinin 125 katını kullanmasına izin verir. Bir kullanıcının 1.000 doları varsa, kullanıcı 125.000 dolara kadar işlem yapabilir.

Bir kripto para borsasının rolü, alıcılar ve satıcılar arasındaki siparişleri eşleştirmektir. Bu nedenle, A tüccarı Bitcoin'i 9.500 dolara shortlamak istiyorsa, borsadaki rol, BTC'yi aynı fiyata satın almak isteyen tüccar B'yi bulmaktır.

Bitcoin fiyatı fiyatta ani bir artış veya düşüş gördüğünde bir sorun oluşur. Daha fazla trader BTC'yi shortladı ve fiyat hızla düştükçe, emir defterinde bir dengesizlik yaratıyor.

Büyük bir emir defteri eşitsizliği olduğunda, potansiyel olarak bir dizi tasfiyeye neden olabilir ve Bitcoin fiyatının anormal fiyatlara düşmesine neden olabilir. Böyle bir fiyat eğilimi, BTC fiyatının BitMEX'te 3.600 $ 'a düştüğü 12 Mart'ta görüldü.

 BitMEX ve Binance Futures gibi büyük Bitcoin vadeli işlem borsaları, emir defterlerinin dengeli kalmasını sağlamak için otomatik kesinti adı verilen bir sistem kullanır. Sigorta fonu tasfiyeleri karşılamaya yetmediğinde, diğer işlemler kalan tasfiyeleri karşılayacak şekilde kesilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ