PayPal, kullanıcılarından ve Elon Musk gibi üst düzey paydaşlarından gelen öfkeli patlamaların ardından yeni tanıtılan bir politikayı düşürdü.

Trilyon Dolarlık Şirketin Bitcoin, Ethereum ve Kriptonun Benimsenmesini Sağlayan Yeni Politikası

PayPal, kullanıcılarından ve Elon Musk gibi üst düzey paydaşlarından gelen öfkeli patlamaların ardından yeni tanıtılan bir politikayı düşürdü.
Bazı kripto topluluğu üyeleri, eylemin kripto benimsenmesini artırabileceğini savunuyor.
Crypto Twitter, PayPal'ın yanlış bilgi politikasının daha fazla kripto benimsemesine neden olabileceğine inanıyor. Yakın zamanda PayPal, kullanıcıları yanlış bilgi için cezalandırabileceği bir politika yayınladı (PayPal'ın kabul edilebilir kullanım politikası, AUP olarak adlandırıldı). Suçlu gördüğü herhangi bir kişi 2,500 dolara kadar para cezası ödemek zorunda kalacak.

Ödeme devi, kullanıcıları yanlış bilgilendiren veya kullanıcıların refahı veya güvenliği için risk oluşturabilecek içerik, materyal veya mesajların gönderilmesini, yayınlanmasını veya gönderilmesini içeren hiçbir faaliyete artık izin vermediğini söyledi. PayPal, çeşitli suçlar için bağımsız bir inceleme komitesi olacağını ve herhangi bir suçlu kullanıcının ihlal için para cezası (2.500 dolara kadar) ödemek zorunda kalabileceğini ekledi.

Ancak şirket, politikanın yalnızca kullanıcıların platformundaki eylemleri için geçerli olduğunu vurguladı. Ne yazık ki, birçok PayPal kullanıcısı ve platformun üst düzey paydaşları Elon Musk dahil, politikadan büyük memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

Eski PayPal başkanı David Marcus, yeni politikanın PayPal'ın herhangi bir şirket bilgisiyle anlaşmazlıklarını ifade etmek için kullanıcılarının parasını alabileceği anlamına geldiğini tweetledi. Ardından, PayPal'ın kurucu ortağı Elon Musk, Marcus'un gönderilerini "Kabul Edildi" kelimesiyle kabul etti.

Maple Finance'in kurucularından Sid Powell, bu sorunun, her bireyin fonlarının velayetini almasının artık her zamankinden daha kritik olduğunu kanıtladığını söyledi. Bir PayPal sözcüsü, elektronik ödeme firmasının insanları yanlış bilgilendirme nedeniyle cezalandırmayı asla amaçlamadığını ve bu tür bir dilin politikaya dahil edilmediğini belirtti. Ardından, "Herhangi bir karışıklığa neden olduğumuz için özür dileriz" diye ekledi.

Bazı Kripto Topluluğu Üyeleri Politikayı Destekliyor

Bununla birlikte, bazı kripto topluluğu üyeleri, PayPal'ın şu anda iptal edilen politikasının kripto alanına daha fazla insanı çekebileceğini savunuyor. Kripto podcast'inin sunucusu Empire, Santiago Santos, PayPal'ın sansürleyici konuşmasının ve para cezalarının, stablecoin'lerle kripto ödemesinin benimsenmesi için şimdiye kadarki en iyi şey olacağını tweetledi.

Ayrıca, birçok Web2 şirketinin pervasız olması nedeniyle Web3'ün benimsenmesinin daha hızlı gerçekleşeceğini söyledi. Bianco Research başkanı Jim Bianco, “kripto bunu düzeltir” diyerek Santos ile aynı fikirdeydi. Ünlü bir hedge fon yöneticisi olan James Lavish, PayPal politikasının insanların CBDC'lerden ne beklemesi gerektiğine dair ipuçları verdiğini ekledi.


Bu arada, birçok Bitcoin savunucusu, birçok kriptonun sansür sorununu çözmeyeceğini savunuyor. Tüm belirteçlerin (Bitcoin hariç) çoğunlukla merkezi oldukları için sansüre eğilimli olduğunu açıkladılar. Bu Bitcoin savunucuları, son BNB zincirinin durması, ABD OFAC (Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi) tarafından kasırga parasına uygulanan yaptırım ve Kanada'nın özgürlük konvoyu protestosuna katılan üyelere ait kripto varlıklarına el koyması gibi son örnekleri gösterdi.

Politika, PayPal'ın kullanıcıları "yanlış bilgi" nedeniyle ilk kez cezalandıracak olsa da, PayPal, benzer siyasi ideolojileri paylaşmadığı ortaklarla bağlarını kesme konusunda yeni değil. Ekim 2020'de, gururlu çocuklar gibi muhafazakar gruplara hizmet sağlamak için Epik'i (bir alan adı kayıt şirketi) platformdan kaldırdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ