Kripto para birimlerinin ve blockchain tabanlı teknolojinin büyük ölçüde benimsenmesi söz konusu olduğunda, merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler), ona giden yollardan biri olarak kabul edilir.

Yakın tarihli bir rapora göre, 2019’da ciddi sayıda yeni DApp çıktı. Daha ilginç bir şekilde, TRON kendisini geliştiriciler için EOS'u geride bırakan ikinci en çok kullanılan platform olarak kurmayı başardı. Yine de, Ethereum kategoride tartışmasız lider olmaya devam ediyor.

TRON, Aktif DApp'lerde EOS'u Geçti

DAppReview'dan yakın zamanda yayınlanan bir rapor, bir önceki yıl DApp'lerin durumuna ve piyasanın nasıl geliştiğine daha yakından bakıyor. 2019'da, 1.955 yeni DApp alana dahil oldu ve toplam sayıları 4.000'in üzerine çıktı.

İlginç bir şekilde, Justin Sun tarafından kurulan merkezi olmayan içerik paylaşım platformu TRON, DApp gelişimi için ikinci en büyük blok zinciri olmayı başardı.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, TRON, 637 aktif uygulama ile EOS'u geçemedi. Bununla birlikte, EOS ağındaki işlem gören USD hacminin TRON'a kıyasla oldukça yüksek kaldığını da belirtmek gerekir. Birincisi 6.1 milyar dolarlık işlem hacmi görürken, ikincisi 4.4 milyar dolardı.

İlk 3 Platform Toplam İşlem Hacminin % 98,65'ini oluşturuyor

Rapor ayrıca piyasanın toplam durumu hakkında ilginç bilgiler ortaya koyuyor. DApp alanındaki “Üç Büyükler” platformları, yani Ethereum, TRON ve EOS, 2019'daki toplam işlem hacminin  % 98,65'ini oluşturuyor. Diğer bir deyişle, kalan platformlar, alan içerisinde yerleşik hakimiyeti sergileyen ihmal edilebilir bir miktarla başa çıkıyor.

2019 ayrıca Merkezi Olmayan Finans (DeFi), Misli Olmayan Tokenlar (NFT'ler) ve blockchain tabanlı oyunlar gibi çığır açan yeniliklerin ortaya çıktığını gördü.

Ethereum Kategoriyi Yönetiyor

Yukarıdakilerin hepsine rağmen, bir gerçek derinden değişmeden kalıyor. Ethereum, merkezi olmayan uygulama geliştirme için bir numaralı platform olmaya devam ediyor ve bu, yakında herhangi bir zamanda değişecek gibi görünmüyor.

Rapora göre Ethereum, geçtiğimiz yıl için 1.8 milyon aktif kullanıcısı ve 12 milyar doların üzerinde işlem hacmiyle 1223 aktif DApp'e ev sahipliği yapıyor.

Bununla birlikte, tüm ağın dörtte birinden fazlası yalnızca Tether (USDT) tarafından kullanılmakta. Bu, DApp'lerin daha fazla geliştirilmesi için çok az yer kalması veya hiç yer kalmaması endişelerini doğurmaktadır.

Her durumda, ağın arkasındaki ekip, mevcut proof of work consensus algoritmasından Proof of Work algoritmasına geçişle ölçeklenebilirlik sorunu için bir çözüm üzerinde çalışıyor. Sonunda ortaya çıktığında bunun mevcut zorlukları nasıl ele alacağını görmek ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ