Bu yazımızda sizlere TRON (TRX) Nedir? sorusunun cevabını vermeye ve proje hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

TRON (TRX) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi TRON

Bu yazımızda sizlere TRON (TRX) Nedir? sorusunun cevabını vermeye ve proje hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

TRON (TRX) Nedir?

TRON, akıllı sözleşme destekli merkezi olmayan uygulamalar için bir işletim sistemi olarak çalışan bir blok zinciri projesidir. TRON ağı, yüksek işlem kapasitesi, ölçeklenebilirlik ve erişilebilirlik seçenekleriyle merkezi olmayan uygulamalar için güçlü bir altyapı sunar.

Ethereum platformuna çok benzeyen TRON platformunun kripto para birimine TRX denir.

TRON aslında 2014'te kuruldu, ancak TRON Vakfı'nın Justin Sun önderliğinde 2017'de kurulması projeyi gerçekten hayata geçirdi. TRON blok zincirinin Genesis bloğu 25 Haziran 2018'de üretildi.

TRON (TRX) Nasıl Çalışır?

TRON ağı, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için bir işletim sistemi görevi görür. Yazılım geliştiriciler, Solidity yazılım dilini kullanarak TRON blok zinciri üzerinde TRC10 ve TRC20 formatlarında akıllı sözleşmeler oluşturabilirler.

TRON blok zincirinde blok oluşturma, 27 Süper Temsilciden (SR) oluşan Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS) fikir birliği mekanizması aracılığıyla gerçekleştirilir.

TRX sahipleri, kilitledikleri TRX tokenlarının miktarına bağlı olarak kişilere tahsis edilen oy sayısıyla cüzdanlarındaki tokenları kilitleyerek SR'ler için oy kullanabilir. Her altı saatte bir, 27 potansiyel adaydan birinin rolü yerine getirmesi için seçildiği bir SR oylaması yapılır.

İşlem ücretleri, bir kripto para birimi projesindeki en kritik hususlardan biridir. TRON ağında, işlem ücretleri Bant Genişliği ve Enerji yoluyla hesaplanır ve her kullanıcı yaklaşık 15 transfer ücretsiz olarak yapabilir. Sonraki transferlerde her işlemde kullanılan Bant Genişliğine göre işlem ücreti ödenir.

TRON ağında her aktarımı yapmak için belirli bir miktar Enerji ve hesaplama gücü de gereklidir. Akıllı sözleşmeye bağlı olmayan transferler işlenirken enerji israf edilmez ve Enerji sıfır olarak hesaplanır. Akıllı sözleşme işlemleri ve merkezi olmayan uygulamalar Enerji gerektirir ve bu nedenle işlem büyüklüğüne göre değişen miktarlarla işlemlerden bir Enerji ücreti alınır.

Akıllı olmayan sözleşme varlıkları aktarılırken (örneğin TRX) enerji hesaplama değeri sıfırdır. TRX token transferleri bu nedenle çok maliyetli değildir. Bununla birlikte, transfer bir akıllı sözleşme varlığı olduğunda, enerji değeri sıfırdan yüksektir, bu da transfer ücretinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

TRON (TRX) Nasıl Saklanır?

TRON’un TRC10 ve TRC20 akıllı sözleşmeleriyle oluşturulan kripto varlıkları masaüstü, mobil ve donanım cüzdanlarında saklanabilir. TRON web sitesinde yer alan TronLink mobil cüzdanı kullanarak TRX, TRC10 ve TRC20 tabanlı dijital varlıkları saklayabilirsiniz.

Tercih ederseniz, kripto para birimlerinizi Exodus gibi bir masaüstü cüzdanında saklayabilirsiniz.

Birçok kripto para birimi kullanıcısı, tokenlerini sürekli olarak internete bağlı olmadıkları için mobil ve masaüstü cüzdanlardan daha güvenli kabul edilen donanım cüzdanlarında saklamayı tercih ediyor. Böyle bir donanım cüzdanı üreticisi Ledger'dır ve cihazlarını TRX tokenlarını saklamak için kullanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ