Justin Sun, blogu aracılığıyla TRON'un ağda Merkezi Olmayan USD'yi (USDD) başlatacağını ve UST tarafından Terra ağında uygulanan tokenomikleri yansıtacağını duyurdu.

Justin Sun, blogu aracılığıyla TRON'un ağda Merkezi Olmayan USD'yi (USDD) başlatacağını ve UST tarafından Terra ağında uygulanan tokenomikleri yansıtacağını duyurdu.

TRON DAO, UST modeline bir alternatif olarak stablecoin'i sabitlemek için 10 milyar dolar artıracak ve çoğu kripto para kayarken TRX'in yüzde 15'in üzerinde kazanç elde ettiğini gören haberlerle birlikte.

Dünyanın en büyük blok zinciri ağlarından birini kurduktan, uluslararası diplomaside elini denedikten, BitTorrent üzerinden dosya paylaşımına ve Poloniex üzerinden borsa işine giren Justin Sun, şimdi gözünü stablecoin piyasasına dikti. TRON kurucusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Do Kwon'un Terra ağındaki UST stabilcoin ile uyguladığı modeli yansıtan, TRON'daki yerel token olan TRX'e sabitlenecek merkezi olmayan bir stablecoin'i piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Şu anda, piyasadaki en iyi iki stablecoin Tether'in USDT'si ve Circle'ın USC'si merkezileştirildi, yani iki kuruluş yeni tokenleri basmaktan ve bunların ABD doları rezerviyle veya ticari kağıt gibi diğer varlıklarla  desteklenmesinden sorumlu.

Merkezi olmayan dijital paraların merkezi bir ihraççısı yoktur ve kod tarafından yönetilir. UST, kullanıcıların UST'ye para basmak için LUNA tokenlerini yakmak zorunda olduğu ve bunun tam tersi olduğu için en iyi örnektir.

Sun'ın bir blog yazısında açıkladığı gibi, "USDD'nin fiyatı 1 USD'den düşük olduğunda, kullanıcılar ve arbitrajcılar sisteme 1 USDD gönderip 1 USD değerinde TRX alabilirler. USDD'nin fiyatı 1 USD'den yüksek olduğunda, kullanıcılar ve arbitrajcılar, merkezi olmayan sisteme 1 USD değerinde TRX gönderebilir ve 1 USDD alabilir.

Sun: Merkezi Olmayan USD (USDD) Kriptonun Geleceğidir

USDD, 5 Mayıs'ta TRON'da resmi olarak piyasaya sürülecek, ancak aynı zamanda BTTC çapraz zincir protokolü aracılığıyla Ethereum ve BNB Zincirinde eski adıyla Binance Akıllı Zinciri mevcut olacak. Sun, blockchain alanındaki bazı önde gelen kurumlarla zaten konuştuğunu ve üç zincirde USDD'yi desteklemeye hazır olduklarını iddia ediyor.

TRON şimdiden dünyanın en büyük dijital para ağlarından biri olarak bir isim oluşturdu. Sun'a göre, 55 milyar dolar değerinde varlığa ev sahipliği yapan dünya çapındaki en büyük stablecoin ağı. Ağındaki USDT miktarı, daha düşük ücretleri ve daha yüksek verimi nedeniyle Ethereum'dan daha fazladır.

USDD, değeri algoritmik olarak TRX'e sabitlenecek ilk dijital para olacak olsa da, fikir tamamen yeni değil. MakerDAO, DAI stabilcoini ile piyasaya çıkan ilk şirket oldu ve yeni sahiplerin DAI'yi darp etmek için teminat olarak diğer kriptoları yatırması gerekiyordu.

MakerDAO, Terra'nın UST bloğundaki en yeni çocuğa sahip olduğu gibi göreceli bir başarı elde etti, ancak büyük ölçüde başarısız olan merkezi olmayan bir stabilcoin çıkarmaya çalışan birçok proje var. Boşluk genellikle, dijital paranın sabitlendiği kriptoda ani bir düşüşte yatar; bu, herkes dışarı çıkmak için mücadele ederken bir tür banka koşusu görür.

Böyle bir senaryoyu önlemek için, daha önce TRON Vakfı olarak bilinen Tron DAO, USDD sabitini sağlamlaştırmak için 10 milyar dolar artıracak. Bu, UST'yi sabitlemek için şimdi bir milyar dolardan fazla BTC satın alan Do Kwon'un Luna Foundation Guard'ına benzer. İşletme, 100 milyon dolar değerinde Avalanche ile başlayarak diğer kriptoları da toplamayı planlıyor.

DAO dün USDD'nin desteğini denetleyecek olan Tron DAO Rezervinin lansmanını duyurdu.Duyuruların ardından TRX hızlandı. Haberin ardından yüzde 15'e varan kazanç elde etti ve şu anda diğer kripto paralar düştüğünde bile 6,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle ilk 20'nin hemen dışında.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ