Başkan Donald Trump Çarşamba günü Avrupa'dan yapılacak tüm seyahatlerin yasaklandığını açıkladı. Yasak Cuma günü gece yarısı yürürlüğe girecek ve 30 gün boyunca yürürlükte kalacaktır. Başkan İngiltere'den seyahat için bir muafiyet duyurdu.

Trump Avrupa

Başkan Donald Trump Çarşamba günü Avrupa'dan yapılacak tüm seyahatlerin yasaklandığını açıkladı. Yasak Cuma günü gece yarısı yürürlüğe girecek ve 30 gün boyunca yürürlükte kalacaktır. Başkan İngiltere'den seyahat için bir muafiyet duyurdu.

“Üst düzey hükümet sağlık yetkililerimize danıştıktan sonra, tüm Amerikalıların sağlığını korumak için birkaç güçlü ancak gerekli önlem almaya karar verdim. Yeni vakaların kıyılarımıza girmesini durdurmak için Avrupa'dan kıyılarımıza olan tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya alacağız. ”

Coronavirus'dan Ekonomik Etkiler

Borsa vadeli işlemleri ve bitcoin fiyatı haberlerle düştü. Finansal piyasaları ve ekonomiyi doğrudan iki şekilde etkileyecek. Birincisi, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa arasındaki birçok iş, ticaret ve seyahati bozacak.

Yeni koronavirüsün yayılmasını önlemek için bu talihsiz önlemden kaynaklanan ekonomik kayıp görülmeye devam etmekte.. Ancak, kuşkusuz, birçok şirketin kârlılığı üzerinde belirgin bir etkisi olacak. Özellikle havayolu şirketleri derhal bir etki hissedecek.

Piyasa Vadeli İşlemleri

İkincisi, koronavirüsün yayılmasını durdurmak için yapılan acımasız önlem, COVID-19'un yarattığı tehdidin ciddiyeti ile piyasaları zaten etkiledi. Dow Jones vadeli işlemlerinin açıklanmasından sonra değişken fiyat hareketinin yanı sıra daha geniş S&P 500 Endeksi ve teknoloji ağırlıklı NASDAQ Composite için vadeli işlemler gerçekleştirdi.

Federal Rezerv 3 Mart'ta acil bir faiz indirimi açıkladığında, hamle yatırımcıları ürküttü. Ertesi gün bir araya gelerek, federal fonların hedef oranındaki yüzdelik indirime yönelik piyasa ısındı ve ertesi gün tekrar düştü. Çarşamba günü, hisse senetleri resmen bir ayı piyasasına girmişti. Tarihi zirvesinden ayı piyasasına en hızlı inişti.

Bitcoin Fiyatı Düştü

 Bitcoin fiyatının direnci 8.000 dolardan test etmeye hazır gibi göründüğü gibi, Bitcoin Trump’ın açıklamasının ardından hemen 7.600 dolara düştü. Görünüşe göre, gelecek ne kadar belirsiz olursa, acil durumlarda herkesin harcamaya hazır olmasını istediği likit para o kadar fazla olur. Şimdiye kadar, Bitcoin bu koronavirüs krizinde güvenli bir liman varlığı gibi davranmıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ