ABD ile İran arasındaki ilişkinin son zamanlarda biraz gergin olduğunu söylemek çok yetersiz bir şey.

Trump’ın İran

Aslında, yükselen gerginlik - ve ayrıca gerçekleşen askeri eylem nedeniyle - ABD, doğrudan 10 Ocak 2020'de İran'a yaptırımlar uygulayarak konumunu netleştirdi. Tüm jeopolitik eylemlerde olduğu gibi, bu tür olayların çeşitli alanlarda dalgalanma etkisi var ancak olası bir sonuç sürpriz olabilir: Bitcoin (BTC) ve altının fiyatı yükseliyor.

İran Yaptırımlarının Arka Planı

ABD ve İran arasındaki düşmanlıklar, ilk olarak İran'ın en üst düzey generali Qasem Soleimani'nin 3 Ocak 2020'de öldürülmesinin ardından ateşe verildi. Ardından İran'ın misilleme yapıp yapmayacağı konusunda bir belirsizlik dönemi yaşandı. İran, 8 Ocak 2020'de Irak'taki çeşitli ABD üslerine füze saldırıları başlattı. İran'ın füze saldırıları ABD üslerinin hiçbirinde ölüme neden olmadı, bu da birçoğunun Trump’ın korkutucu taktiklerinin işe yaradığına ve İran'ın öfkeyi kırmaktan başka bir şey yapmadığına inanmasına yol açtı.

Yaptırımlar ve Piyasa Tepkisi

Bu durum, 10 Ocak'ta Donald Trump'ın ABD'nin İran'a kilit endüstrilerine zarar verecek yeni ekonomik yaptırımlar uyguladığını duyurmasıyla başladı. Yönetimine göre, bu yaptırımlar özellikle İran'daki en büyük demir ve çelik üreticilerinin 13'ünü hedef alıyor. Bu tür yaptırımların İran ekonomisi üzerinde önemli bir parasal etkisi olacağına şüphe yok - pazarlar buna yanıt vermiş gibi görünüyor. Bu yaptırımların hemen ardından, altın fiyatı yaklaşık 1600 $ 'a yükseldi. Buna ek olarak, Bitcoin neredeyse 9000 $ 'a yükseldi ki bu değer Kasım 2019'dan bu yana en yüksek değeri.

Yaptırımlar BTC ve Altının Patlamasına Neden Olabilir mi?

 İran'ın ekonomik altyapısındaki hasarın kilit endüstrileri üzerinde etkili olacağına şüphe yok ve savaş riski bu alanda çok fazla spekülasyona yol açıyor. 3 Ocak ve 10 Ocak arasında, yatırımcılar savaşın patlaması riski konusunda endişe duydukça hem altın hem de Bitcoin ticareti yaptı. Geleneksel olarak 'güvenli' yatırımlar olmasına rağmen, bu emtiaların her ikisi de yukarı yönlü bir seyir izledi. Neyse ki yatırımcılar için, tabloları incelerken, ABD tarafından İran yaptırımlarının uygulanması ile her bir emtia fiyatının düzeltilmesi arasında yadsınamaz bir ilişki var. Hem BTC hem de altın büyümeye geri döndüğünde, ABD ve İran arasındaki düşmanlıkların belirgin bir şekilde yükselmesi değeri dengeledi. Bu ne kadar sürecek? Sadece zaman gösterecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ