Başkan Donald Trump, otomobil üreticisi General Motors'u vantilatör yapmaya zorlamak için az bilinen bir yasa çıkardı.

Trump, Savunma Üretim Yasasını Başlattı ve GM

Başkan Donald Trump, otomobil üreticisi General Motors'u vantilatör yapmaya zorlamak için az bilinen bir yasa çıkardı. 1950 tarihli Savunma Üretimi Yasası (DPA) olarak adlandırılan kural, oturma başkanının fabrikaları ulusal savunma için üretim yapmaya yönlendirmesine izin veriyor.

Trump’ın DPA kullanımı, ABD ekonomisinin karşılaştığı sorunların derinliğini temsil ediyor. COVID-19 korkusunun neden olduğu büyük sorunlar ışığında, aşırı önlemlere duyulan ihtiyaç net olmaya devam etmektedir.

Ekonomik Kaos

Duyuru ABD ve küresel ekonominin neredeyse durma noktasına gelmesiyle ortaya çıktı. Kıtlıklar ortaya çıkmaya başladığı ve işsizlik iddiaları hızla arttığı için çok azı bu durumdan etkilenmedi.

Tedarik zinciri endişeleri ve stok satışları devam ettikçe ekonomiye ilave baskılar devam edecektir. Baskılar arttıkça tıbbi malzeme üretimine olan ihtiyaç da arttı.

Vantilatör ve tıbbi malzeme üretimi için fabrikaların kullanılması, üreticiler için biraz sürpriz olabilir. Ancak, sipariş şirketler için bir umut ışığı olarak gelebilir. Örneğin, Elon Musk zaten New York'a vantilatörler bağışlamayı teklif etti.

Ekonomik satışların otomobil satışlarını önemli ölçüde etkilemesi ile şirketler ABD fabrikalarında üretimi etkili bir şekilde durdurdu. Bu fabrikaların tıbbi malzeme için yeniden kullanılması, bazı işçilerin bir süre istihdam edilmelerini ve şirketler için gelir elde etmelerini sağlayacaktır.

Satın alınmış ya da inşa edilmiş olmasına bakılmaksızın Musk, vantilatörleri ücretsiz olarak vereceğini söyledi.

Ancak Trump’ın müzakere taktikleri sorgulandı. General Motors'u gecikmelerden alenen reddetti. Yorumlar sorulduğunda:

“GM ile vantilatör tedarik etme konusundaki görüşmelerimiz verimli geçti, ancak virüse karşı mücadelemiz, sözleşme sürecinin verilmesi ve alınmasının normal seyrini sürdürmesini sağlamak için çok acil.”

Piyasalar yükseldi, sonra düştü

Başkan Trump’ın eylemlerine verilen genel tepki, hafta sonuna doğru piyasalara biraz rahatlama getirdi, ancak Cuma günü başka bir düşüş yaşandı. Görünüşe göre hisse senetlerinden ayrılırken Bitcoin, 6.500 doların üzerinde sabit kaldı ve daha sonra Cumartesi günü 6.200 dolara düştü.

 Başkan Trump'ın savaş zamanı eylemleri ekonomi üzerinde olumlu bir etki yapacak mı zaman gösterecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ