Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında belirgin yerleşimlerin yanı sıra Meksika ve Kanada ile ticaretin yeniden canlandırılması sağlandı.

Trump Ticaret Savaşlarında İngiltere ve AB

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında belirgin yerleşimlerin yanı sıra Meksika ve Kanada ile ticaretin yeniden canlandırılması sağlandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın dikkati artık İngiltere ve Avrupa Birliği ile ticaret sorunlarına dönüştü.

Bununla birlikte, Trump'ın bu bölgelerdeki dikkati pek çok kişi tarafından takdir edilmiyor ve yeni ticaret savaşlarından korkuluyor. Özellikle, NATO'nun uzun süredir devam eden ittifakına ilişkin endişeler ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasında yaşanan ticari kaygıların tehlikeleri yüksektir.

Böl ve Fethet

Trump yönetimi, Brexit'ten sonra İngiltere'nin bazı ticaret engellerini yıkarak çalışmaya başlayacağını belirtti. Trump’ın açıklamaları bunun her iki ülke için de iyi olacağını belirterek şöyle diyor:

“İngiltere ve ABD Brexit'ten sonra yeni ve büyük bir ticaret anlaşması yapmakta özgür olacaklar. Bu anlaşma, Avrupa Birliği ile yapılabilecek herhangi bir anlaşmadan çok daha büyük ve daha kazançlı olma potansiyeline sahiptir.”

Ancak AB, Amerikanın Avrupa'daki çıkarlarına karşı harekete geçti. Fransız milletvekilleri bu yılın başlarında dijital hizmetlere vergi koymayı önerdiler, ancak Trump tarafından geri çevrildiler. ABD Başkanı, Fransız ithalatından artan vergileri tehdit etti ve çıkmaza girildi.

Trump Ateşle Oynuyor

ABD, Çin ve Meksika arasındaki kararlar büyük ölçüde olumlu görünse de, ticaret savaşları politik ve ekonomik ateş fırtınasıdır. Ticaretin tamamen çökmesi tehlikesi küçük olabilir, ancak ticaretin tersine dönme potansiyeli düşüktür.

Küresel ticaret müzakereleri genellikle ulusal hükümetler arasında yapılsa da, Trump'ın ticaretle uğraşması ticarette daha yaygın bir özgürlük çağrısına yol açtı. Tarifeler ve ticaret savaşları potansiyel küresel ekonomik ortaklıkları güçlü bir şekilde engelleyebilir.

Merkezi Olmayan Değişiklikler

Tabii ki, Bitcoin, yatırımcı ve ticaret korkularıyla uğraşan bir seçenek getiriyor. Dağıtılmış bir defter ile işlemlerin ademi merkezileştirilmesiyle, uluslararası ticaret ve finans hükümet kontrolünün dışına taşınır.

Bu değişiklik siyaset için olumsuz görünmekle birlikte, uluslararası ekonomi için bir yardım olarak görülmektedir. Alıcıları ve satıcıları eşler arası sistemler yoluyla birbirine bağlamak, hükümetin çekişmesinin getirdiği yapay engelleri ortadan kaldırır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ