Trump

Geçtiğimiz hafta, Trump yönetimi Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uyguladı ancak ABD'li bir senatör, ülkenin kripto para çalma çabalarını caydırmak için önlemlerin yeterince ilerlemediğini belirtti.

Yaptırımlar 23 Şubat'ta açıklandı ve Kuzey Kore'nin denizcilik ve deniz ticaret endüstrilerini hedef aldı. O tarihte belirtildiği gibi amaç, ülkenin enerji ile ilgili ithalat ve ihracat yapma kabiliyetlerini aksatmaktı.

Ancak Massachusetts'ten Senatör Ed Markey, idareyi aynı gün görevi devraldı ve yaptırımların bir takım nedenlerle yetersiz olduğunu savundu. Onların arasında, siber suçlarla ilgili unsurların eksikliği, özellikle döviz bozdurma ve Bitcoin ve diğer kripto paralarını çalmak için Kuzey Kore tarafından atılan adımlara atıfta bulunduğu belirtildi.

Massachusetts'ten Senatör Ed Markey bir açıklamada:

"Kuzey Kore'nin siber suçların resmen arkasında olduğunu ilan ettiği hâlde ülkenin yasa dışı siber faaliyetleri engellenemiyor. Rusya'nın Kuzey Kore elitlerine internet bağlantısı sağlama konusundaki katılımı ve Kuzey Kore'nin bazı siber saldırılarına ev sahipliği yapan Çin'in sözünü etmediği ve bu yaptırımların Kuzey Kore'nin kripto para çalma kabiliyetini kısıtlamak için hiçbir şey yapmadığını, bunun da Kim Jong Un rejiminin askeri programlar için gelir toplaması için başlıca araç olduğunu" söyledi.

Kuzey Kore'nin kripto para borsalarına sızdırmak için harekete geçtiğine dair iddialar, geçen yazdan beri ortalıkta dönüyor ve bu iddialar bir dizi Güney Kore tabanlı platforma yapılan saldırıların ardından geliyor. Güney Koreli siber güvenlik uzmanları sonunda suçlamaları ile kamuoyuna çıktı.

Geçtiğimiz ay yapılan haberlere göre, hükümet yetkilileri, Kuzey Kore aktörleri tarafından on milyonlarca dolarlık kripto para birimi çalındığına inanıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ