Tartışmalı algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST), dolar sabitinden daha da uzaklaşarak Bitcoin ve kripto para piyasalarının düşmesine neden oldu (bu hafta ciddi bir "dalgalanma" uyarısının ardından).

Tartışmalı algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST), dolar sabitinden daha da uzaklaşarak Bitcoin ve kripto para piyasalarının düşmesine neden oldu (bu hafta ciddi bir "dalgalanma" uyarısının ardından).

Bu haftanın başlarında dikkatle izlenen dönüm noktasının altına düştükten sonra, Bitcoin fiyatı Bitcoin başına 30.000 doların altına düştü. BNB, Solana, Cardano ve Avalanche (Ethereum'un ana rakipleri) düştü. Yüzde 10 ve yüzde 20'lik düşüşlerle Solana ve çığ, büyük pazarı aşağıya çekiyor.

UST dolardan dolara sabitlenmesini desteklemek için oluşturulan bir kripto para birimi olan Terra'nın Luna'sı, yatırımcılar kripto para birimini terk ettiğinden önceki hafta değerinin yaklaşık %90'ını kaybetti.

Miami merkezli kripto hedge fonu ANB Investments CEO'su Jaime Baeza'ya göre makro olaylar parasal sıkılaştırma politikası, yükselen enflasyon, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı göz önüne alındığında, kripto piyasaları hala baskı altında ve bitcoin ile küresel hisse senetleri arasındaki bağlantı önemli. . Kripto fiyatlarındaki en son düşüşün UST'nin de-peg'inden kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Geçen hafta, piyasa değerine göre en büyük algoritmik stabilcoin olan UST'nin piyasa değeri 18 milyar doların üzerindeydi. Cumartesi günü dolara karşı çıpasını kaybetmeye başladı ve Pazartesi günü 60 sente kadar düştü. Bu sabah kabaca 22 sente düştü!

UST/USDT'nin sabitlenmesi 0,225 $'a kadar düşüyor. Kaynak: Tradingview.com

UST dolar sabitini korumak için kurulmuş bir kuruluş olan Luna Foundation Guard, fiyatını korumak için 3 milyar dolarlık Bitcoin rezervini satacağını söyledi. Baeza'ya göre panik yayıldıkça, daha büyük kripto piyasası daha da hızlı satıldı ve siyah kuğu sistemik risk felaketi daha da yaklaştı.

UST Neden Oluşturuldu?

UST, yatırımcıların UST fiyatından bağımsız olarak 1 UST değerindeki Luna ile 1 UST takas edebilmeleri için oluşturulmuştur. Erime gerçekleştiğinde, Luna Foundation Guard, 10 milyar dolarlık Bitcoin tabanlı bir kripto rezervi biriktirdi.

Terra Labs, UST ve Luna'nın kurucusu Do Kown, başka bir kurtarma paketinin yolda olduğunu garanti etti. Kwon Salı günü "UST için bir kurtarma planı açıklamaya" "yaklaştığını" ve bunun da fiyat artışına yardımcı olduğunu, ancak o zamandan beri tekrar düştüğünü belirtti.

Uzmanlar Ne Diyor?

Önde gelen bir yatırımcı olan Alex Krüger, Twitter'da, [UST] sabiti ortadan kalktığında, parite ve güven yeniden inşa edilene kadar Luna'nın varsayılan olarak sıfıra geleceğini (tahkimciler UST'yi satın alıp luna sattıkça) yazdı. Bu ancak büyük bir sermaye infüzyonu ve protokol ayarlamaları ile yapılabilir.

Geçen hafta, UST, Bitcoin, Luna dahil kripto para birimleri ve borsaları içeren daha geniş bir varlık erimesi nedeniyle sabitini kaybetmeye başladı. Bazıları, bir satıcının, stabilcoini hedeflemek için hafta sonu boyunca piyasaya UST ile dolup taştığını varsaydılar.

Bu arada, Luna tabanlı merkezi olmayan finansal borç verme uygulaması Anchor, bu kargaşa sırasında UST'deki 5 milyar dolardan çekildi.

Bu Durumu Kontrol Altına Almak İçin Herhangi Bir Önlem Alınıyor Mu?

Daha önce, Luna Vakfı'nın UST sabitini korumak için 1,5 milyar dolar değerinde BTC & UST ödünç vereceğini bildirmiştik. Önde gelen bir kripto borsası olan Binance, bu çılgınlık karşısında LUNA ve USDT'nin geri çekilmesini durdurmuştu.

Bunun dışında, LUNA'nın yaratıcısı Do Kwon, bu mevcut kargaşayı durdurmak için planladığı yeni önlemleri listelemek için Twitter'a gitti. Fiyat stabilizasyon sisteminin UST arzını tükettiğini, ancak bu kadar çok stablecoin'i aynı anda emmenin maliyetinin zincir içi takas boşluğunu %40'a çıkardığını söyledi. Bu nedenle, emilen arblar nedeniyle Luna'nın fiyatı önemli ölçüde düştü.

$UST yeniden sabitlenmeye başlamadan önce, ilerlemenin tek yolunun çıkmak isteyen stablecoin hacmini emmek olduğunu ekledi.

Taban havuzunu 50'den 100 milyon SDR'ye çıkaracak ve PoolRecoveryBlock'u 36'dan 18 milyon SDR'ye düşürecek olan topluluk önerisi 1164'ü destekledi. Bu, darp kapasitesini 293 milyon dolardan 1200 milyon dolara çıkaracak. Bu, sistemin UST'yi kabul etmesini kolaylaştırmalıdır.

Mevcut zincir üstü fark, sabitleyici basıncı ve UST yanma oranı ile, UST'nin arz fazlası parite sağlanana ve spreadler iyileşmeye başlayana kadar küçülmeye devam etmelidir.

KWON, bunun doğal olarak UST ve LUNA sahiplerine yüksek bir maliyet getirdiğini de sözlerine ekledi. Ekosisteme daha fazla dış para getirmenin ve UST arzını düşürmenin yollarını aramaya devam edeceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ