DeFi Llama'ya göre, tüm ağlarda Kilitlenen Toplam Değer (TVL), 180 milyar dolarlık rekor bir seviyeye yaklaşıyor ve Ethereum ağı bunun büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Tüm Platformlarda DeFi

Veriler, Ethereum, Polygon, Solona, Fantom, Terra, Avalanche, Binance ve diğer daha az öne çıkan DeFi zincirlerinden gelen değerlendirmeleri içeriyor.

Ethereum, bu toplamın 131 milyar dolarını oluşturuyor ve bu da onu açık ara en baskın ağ haline getiriyor. Ancak "yeni gelenlerin" patlayan popülaritesi, kullanıcıların diğer (kullanımı daha ucuz) zincirlere ayrılmaya başladığını gösteriyor.

DeFi Yeni Finansal Sistem

Merkezi Olmayan Finans veya DeFi, finansal ürünleri şeffaf protokollere dönüştürmek için merkezi olmayan ağları kullanan nispeten yeni bir olgudur. Hepsi aracısız çalışmanın ek avantajıyla geliyor.

Sıradan insanların bankacılar için mevcut olan aynı mekanizmalara erişebilmesi anlamında devrim niteliğindedir. Ama tabii ki blok zincirinde.

Kullanıcılar, blockchain ağlarını kullanarak borsa, likidite sağlayıcıları ve borç verenler olarak hareket ederek finansa katılmak için yeni bir yol yaratabilir. Ve eski finanstan daha yüksek getiriler sunulduğunda, eski finans yapma yöntemine bağlı kalmak için ikna edici nedenler sunmak zor.

DeFi TVL'deki yükseliş trendinin de kanıtladığı gibi, bu yayılan bir anlayış.

Ethereum Rekabeti Savuşturabilir mi?

Tüm platformlarda TVL, 103 milyar dolar olduğu Temmuz ortasından bu yana keskin bir yükselişte.

Aslında, artan DeFi girişleri, TVL'nin 19 Ağustos'taki kripto çöküşünden hemen önce elde edilen 150 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyelerine yeniden ulaşmasını sağladı. O zamandan beri iki buçuk haftada 30 milyar dolar daha ekledi.

Belirtildiği gibi, Ethereum tüm platformlarda TVL'nin neredeyse dörtte üçünü oluşturuyor ve sıradaki Binance Smart Chain 19 milyar doları veya toplamın %11'ini oluşturuyor.

Ancak Solana, Terra ve Avalanche gibi "yeni gelenlerin" popülaritesindeki artış, Ethereum maksimalistlerini endişelendirebilir.

Avalanche şu anda toplam TVL'nin %1'inden biraz fazlasını oluştururken, 2.3 milyar dolarla, TVL’sine bakıldığında, Ağustos ortasından bu yana kilitlenen değerde hızlı bir artış görülüyor.

O zaman, Avalanche'ın TVL'si 258 milyon dolardı, ancak o zamandan beri iki buçuk haftada neredeyse %800 oranında artan bir değer kazandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ