Geçtiğimiz yıl insanları yerli para üretme vaadi ile dolandıran sanıklar yargılanmaya başlandı

Turcoin Vurgununda Sanıklar Yargılanmaya Başlandı, 11 Bin 760

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün yerli kripto para 'Turcoin' ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında geçen yıl Haziran ayında S.K. ile M.S. gözaltına alınmıştı. Türkiye merkezli olup Kocaeli, Eskişehir ve Kıbrıs'taki şirketler aracılığıyla 'piramit satış' yöntemiyle sanal para 'Turcoin' kullanılıp,  insanlara yüksek kazanç vaadi sunularak dolandırıcılık yapıldığı tespit edilirken, S.K. ve M.K. tutuklandı.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Kocaelinde kurdukları kripto para üretim merkezi ile  insanlara yerli para üretme vaadi ile 1176 kişiyi dolandırdıkları iddiası üzerine S.K. ve M.S. ile birlikte 35 kişiye dava açıldı. Sanıkların yargılanmaya başlandığını ve davaya S.K. ve M.S. ile birlikte tutuksuz sanıkların da katıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianame kapsamında S.K. ve M.K.'nın, 'Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı', 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma' suçlarından 11 bin 760 yılla cezalandırılması talep edildi. Dolondırıcılık olayında adı geçen  35 sanığın ise, 'Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı', 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçundan 13 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Dolandırıcıların, insanların güvenini kazanmak için uluslararası referanslar göstererek ve toplantıların ünlü sunucular ve mankenler tarafından yapıldığı belirtildi. Buna ek olarak yüksek kar payı ve komisyon oranlarının bir şekilde insanlara makul gösterildiği bilgileri yer aldı.

Duruşmada konuşan S.K. suçlamanın örgüt kapsamından çıkarılmasını talep ederek, hakkındaki tüm suçlamaları reddettiğini söyledi. S.K., 31 kişinin hizmeti satın aldığını ve daha sonra hakkımda yapılan şikayetlerin ardından bu 611 kişiye parasının iade edildiğini belirtti. İddianamede behsedilen 1176 kişiden 61'inin dışında kalan 1115 kişinin şirkete hiçbir ücret ödemediğini iddia etti. S.K. kendisinin suçsuz olduğunu belirterek  kendisinin kripto para sattığını ve bu durumun tamamen yasal olduğunu ve BDDK tarafından gerekli izinlerin alındığını söyledi. 

Bu sistemi tasarlayan ve planlayan kişinin M.S. olduğunu belirten S.K. aldığı 111 bitcoin ile 110 milyonluk bir kar elde ettiği söylentilerin olduğunu ancak bu rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti . 

S.K. ''Benim Türkiye'de 3, yurt dışında ise 22 şirketim bulunuyor. Bugüne kadar benim şirketime 20 milyon 500 bin liralık yatırım yapıldı. Bu suçlamaların benimle bir ilgisi yok. 9 aydır tutukluyum. Beraatimi talep ediyorum." dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ