Blockchain çözüm geliştiricisi Pundi X (PUNDIX), şu anda İstanbul'da bulunan hizmetlerinin Türkiye'de kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Türk Girişimci, İstanbul

Blockchain çözüm geliştiricisi Pundi X (PUNDIX), şu anda İstanbul'da bulunan hizmetlerinin Türkiye'de kullanıma sunulduğunu duyurdu. Pundi X yaptığı basın açıklamasında, öncelikle işletmeleri hedefleyen hizmetlerin bir çözüm olarak platform şirketi OVO Dijital ile işbirliği içinde sunulacağını belirtiyor.

Pundi X, fiziksel kripto para birimi borsa noktaları kurarak mağaza içi kripto para alışverişini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Pundi X'e göre, Türkiye'de hizmet sunma kararı, ülkenin kripto para birimlerine artan ilgisini takip ediyor. Özellikle Dünya Ekonomik Forumu (WEF) araştırması, Türkiye'nin kripto paralara olan ilgide %16'lık payla dünyada 4. sırada olduğunu gösteriyor.

Ortaklık kapsamında işletme sahipleri, kartlı işlemler ile blok zinciri tabanlı işlemler olan XPOS gibi Pundi X ürünlerinden yararlanacak. Ek olarak, dijital varlıklar için dijital cüzdan görevi gören XPASS hizmetini de kullanacaklar.

Ayrıca hizmetler, teknolojik altyapı ve pazarlama materyalleri gibi farklı paketlerde gelir.

İlk sunum, 81 Türkiye şehrinde mevcut olan Pundi X ürünlerini görecek. Ülkenin en büyük şehri olan İstanbul, şimdi şehrin 39 ilçesine hizmet verecek bir noktaya ev sahipliği yapıyor. Ancak OVO Genel Müdürü Hakan Akyüz, LinkedIn üzerinden bazı yeni gelişmelerin yakında duyurulacağını ima etti ve Pundi X CEO'su Zac Cheah desteği dile getirdi.

Kripto para düzenlemeleri

Kriptopara düzenlemelerine artan odaklanmanın ortasında, ortaklığa katılanlar yerel yasalara uyduklarını belirttiler.

“Pundi X platformu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 16 Nisan 2021 tarihinde açıklanan yeni kripto varlık yönetmeliğine tam uyumludur. Bunun için büyük meblağlara [hatta] gerek yoktur, çünkü alt işlem limiti yoktur. Yani kripto paralara ilgi duyan tüketiciler diledikleri Pundi X noktasını ziyaret edebilecek ve 5 lira gibi küçük meblağlarda bile kripto işlemleri yapabilecek.”

OVO, ortaklık öncesinde Türkiye'de çeşitli mobil ödeme ürünleri ile hizmet veriyordu. Şirket şu anda Apple Cüzdan ve Android Cüzdan teknolojisi ile entegre olan oWallet gibi ürünler sunuyor.

Türkiye’de böyle bir işlemin kullanıma sunulması artan kripto ilgisinin bir göstergesi durumunda. Ülke özellikle son dönemde artan enflasyon ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ile ilgili olarak yatırımcıların yeni arayışlar içerisine girdiği bir noktada yer alıyor. Kripto para alanına yöneliş de bu arayışlardan bir tanesi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ